Polskie-Cmentarze.pl

Smutna Góra w Chełmie Śląskim

Widok pamiątkowego krzyża na miejscu pochówku ofiar epidemii 1831-1878, Fot. Wiesław Tuszyński, Źródło www.wiadomosci24.pl

Ulica: Smutna Góra

41-403 Chełm Śląski

Intro:

Jesienią 1831 roku wybuchła w Chełmie epidemia cholery, która pochłonęła 218 ofiar. Ze względu na ochronę wody w studniach gminy, umarłych nie grzebano na miejscowym cmentarzu, lecz wywożono w skrzyniach z otwieranym dnem i grzebano w piaskach wschodniego zbocza wzgórza Chełm, będącego własnością kościelną. Po tragicznych wydarzeniach otrzymała nową nazwę Smutna Góra. W miejscu zbiorowej mogiły - cmentarza mieszkańcy Chełmu w 1831 roku wznieśli krzyż.

Opis:

Kroniki kościelne odnotowały, że epidemia trwała do roku 1836. Symbolem zakończenia epidemii jest kapliczka, którą wystawili mieszkańcy Chełma Śląskiego. W kapliczce jest obraz Matki Boskiej miażdżącej stopami węża. Kapliczka i figura stoi do dziś.

Na górze Smutnej jest jeszcze krzyż Męki Pańskiej, wiedzie do niego droga krzyżowa i brama Trzeciego Tysiąclecia. Polecam wycieczkę w te strony. Niedaleko jest zbiornik wodny Dziećkowice i przystań żeglarska wraz z zapleczem gastronomiczno-rozrywkowym.

Źródło: http://encyklo.pl/index.php5?title=Cmentarz_-_Smutna_G%C3%B3ra (Monografia gminy i parafii Chełm Śląski, red. J. Myszor, Chełm Śląski 2004, s. 271-272.)

Powrót
  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze