Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Czwartek 02.08.2012, godz. 11:0825. rocznica śmierci Poli Negri

Pola Negri

1 sierpnia 2012 roku mija 25 lat od śmierci polskiej aktorki filmowej, która jako jedyna zapisała się na kartach historii światowego kina - Poli Negri. Nazywana ikoną niemego kina i Gwiazdą Hollywood.

Pola Negri urodziła się 3 stycznia 1897 roku w Lipnie, jako Barbara Apolonia Chałupiec.

Swój warsztat artystyczny rozwijała pod okiem Honoraty Leszczyńskiej. W 1911 roku, dzięki poparciu zastępcy dyrektora Warszawskich Teatrów Rządowych, Kazimierza Hulewicza dostała się do Szkoły Aplikacyjnej – aktorskiej. Już po roku zadebiutowała jako Pola Negri na deskach Teatru Małego.

Karierę filmową rozpoczęła w 1914 roku, produkcją "Niewolnica zmysłów" Jana Pawłowskiego. Wkrótce otrzymała miano pierwszego polskiego wampa ekranu. W 1917 roku Pola Negri wyjechała do Berlina, gdzie związała się z największą niemiecką wytwórnią filmową – UFA. W Niemczech odniosła ogromny sukces, a do grona jej wielbicieli należał sam Adolf Hitler

Pola Negri do Hollywood trafiła w 1922 roku, a w latach 1923 – 1928 wystąpiła w dwudziestu filmach. Widzowie mogli ją oglądać, między innymi w: "Cesarzowej", "Hotelu Imperial", "Bezwstydnej kobiecie", czy "Hiszpańskiej tancerce". W USA została gwiazdą kina niemego. Ponadto, ogromną popularnością aktorka cieszyła się nadal w Europie.

Pola Negri zmarła 1 sierpnia 1987 roku w San Antonio.

Przeczytaj biografię Poli Negri

Źródło: www.polanegri.pl, www.culture.pl,

Fot. autorstwa Andrew L. Stone Productions/United Artists; Collection of Mariusz Kotowski; www.wikipedia.pl 31.01.2011.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze