Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz karaimski w Warszawie

Cmentarz karaimski w Warszawie

Ulica: Redutowa 34

Warszawa

Intro:

Cmentarz karaimski, usytuowany przy ulicy Redutowej w Warszawie jest jedynym w Polsce cmentarzem społeczności karaimskiej. Nekropolia powstała w 1890 roku i jest czynna do dzisiaj.

Opis:

Grunt pod teren cmentarza karaimskiego został ufundowany przez kupców tytoniowych, pochodzących z Krymu. Zgodę na założenie nekropolii wydał hachan taurydzki. Cmentarz, którego początkowa powierzchnia wynosiła około 550 m2, ogrodzony był wysokim murem (na około 2 metry).

W późniejszych latach, teren cmentarza karaimskiego w Warszawie został powiększony i obecnie jego powierzchnia wynosi 1 hektar.

Na terenie nekropolii znajduje się około czterdziestu mogił. Nagrobki są raczej typowe, na których widnieją inskrypcje, napisane w języku karaimskim.

Najstarszym nagrobkiem jest grób Saduka Osipowicza Kefelego z Kaffy, zmarłego w 1895 roku. Na cmentarzu karaimskim w Warszawie spoczywają między innymi: profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Ananiasz Zajączkowski, karaimoznawca, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Aleksander Dubiński, czy ostatni polski duchowy zwierzchnik gminy karaimskiej - hazzan, Rafał Abkowicz.

Kilka słów o Karaimach

Karaimi to gmina etniczna i religijna, zamieszkująca głównie Izrael. Karaimi przedstawiają się jako odrębny naród, pochodzenia tureckiego, a religię, którą wyznają, opisują jako odrębną od judaizmu, jednak posiadającą wspólne korzenie.

Karaimi stanowią najmniejszą mniejszość etniczną, mieszkającą w Polsce. Według danych Karaimskiego Związku Religijnego w Polsce, na terenie naszego kraju zarejestrowanych jest 120 osób - przedstawicieli Karaimów.

Polskim centrum kulturalnym Karaimów jest Warszawa.

Źródło: www.awazymys.karaimi.org, ww.warsawtour.pl, www.wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Wojsyl, udostępnione na www.wikipedia.pl 10.07.2005 na licencji Creative Commons.

Powrót

Galeria

  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze