Polskie-Cmentarze.pl

Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie

Pomnik Adama Mickiewicza na Rynku w Krakowie,28 września 2008, Zdj. Lestat-Jan Mehlich-praca własna, Wikipedia,Plik na licencji CC 3.0 oraz GNU FDL 1.2

Ulica: Rynek Główny

61 - 772 Kraków

Intro:

Pomnik Adama Mickiewicza zwany przez krakowian potocznie "Adasiem", znajduje się na Rynku Głównym, u wylotu Sukiennic w kierunku ulicy Siennej.

Opis:

Pomnik powstał według projektu Teodora Rygiera, a uroczyste odsłonięcie nastąpiło 16 czerwca 1898 roku, czyli w setną rocznicę urodzin Adama Mickiewicza.

Pomnik, o wysokości 10 metrów, przedstawia poetę stojącego na postumencie u stóp którego, na wielostopniowym cokole znajdują się cztery alegorie:

Ojczyzna, Męstwo, Nauka i Poezja.

Na cokole umieszczona została dedykacja: "Adamowi Mickiewiczowi Naród".

17 sierpnia 1940 roku pomnik został zniszczony przez hitlerowców, okupujących miasto. Po wojnie został zrekonstruowany z elementów odnalezionych w 1946 roku na złomowisku w Hamburgu. Elementy kamienne wykonano z Sjenitu Kośmin, wydobywanego w Piławie Górnej na Dolnym Śląsku. Odsłonięcie rekonstrukcji nastąpiło 26 listopada 1955 roku, w setną rocznicę śmierci narodowego wieszcza.

Obecnie, pomnik jest ulubionym miejscem spotkań nie tylko krakowian, ale także turystów. Jest to najczęściej fotografowany i najbardziej rozpoznawany pomnik Krakowa.

Pomnik Adama Mickiewicza stanowi centrum wielu uroczystości, manifestacji, happeningów. Z nim również związanych jest wiele tradycji krakowskich.

  •     W dniu imienin wieszcza 24 grudnia krakowskie kwiaciarki składają kwiaty u stóp poety.
  •     Co roku pod pomnikiem rozpoczyna się konkurs szopki krakowskiej.
  •     Kibice krakowskich drużyn świętują sukcesy sportowe.
  •     Krakowscy maturzyści, w czasie studniówek, obskakują na jednej nodze postument, wierząc, że liczba okrążeń równa będzie ocenom z ich matury.
  •     Żołnierze przechodzący do rezerwy, spotykali się pod pomnikiem i robili pompki, głośno skandując przy tym nazwy miesięcy, które spędzili w wojsku.

Źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Adama_Mickiewicza_w_Krakowie

Powrót
  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze