Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz wojenny nr 300 – Rajbrot – Kobyła

Cmentarz wojenny nr 300 – Rajbrot – Kobyła

Ulica:

32 - 725 Rajbrot

Intro:

Rajbrot jest wsią, zlokalizowaną na terenie województwa małopolskiego, powiatu bocheńskiego. Na granicy Rajbrotu i sąsiedniej wsi – Kamionki Małej znajduje się grzbiet góry Kobyła.

Opis:

Na północnym stoku Kobyły, na skraju Beskidu Wyspowego i Pogórza Wiśnickiego, a wśród bukowego lasu znajduje się cmentarz wojenny nr 300. Na teren nekropolii zaprowadzi nas leśna droga, która swój początek ma na osiedlu Kucki. Dróżka odchodzi od ostatnich domostw, które znajdują się pod lasem, a właściwy kierunek wskazuje tablica informacyjna.

Cmentarz wojenny nr 300 znajduje się na wysokości około 560 m n.p.m., a po jego wschodniej stronie wypływa potok uchodzący do rzeki Uszwicy. Nekropolia została wykonana na planie prostokąta, a jej powierzchnia wynosi 1362 m2. Projektantem cmentarza wojennego nr 300 jest Franz Stark.

Teren nekropolii ogrodzony jest kamiennym murem oraz drewnianym ogrodzeniem. Na cmentarz wojenny nr 300 wejdziemy od strony wschodniej, przez niską furtkę. Centralnym elementem cmentarza jest kamienna ściana z tablicą inskrypcyjną oraz betonową ławeczką. Napis na tablicy, w języku niemieckim, brzmi:

In reiner Hohe Duft und Glanz Umgrunt von der freien Berge Kranz, Mit dem feinde geschart, den sie bezwangen, Sind des Kaisers Soldaten zur Ruh' gegangen. Hans Hauptman.

Na cmentarzu wojennym nr 300 znajdują się mogiły w formie metalowych krzyży oraz betonowych steli. Zarówno na krzyżach, jak i na stelach zobaczymy żeliwne tabliczki inskrypcyjne. Na grobach żołnierzy austriackich oraz niemieckich umieszczono krzyże łacińskie.Natomiast na nagrobkach wojskowych rosyjskich – krzyże lotaryńskie. 

Na cmentarzu wojennym nr 300 spoczywa 96 żołnierzy armii austro – węgierskiej, 28 wojskowych niemieckich oraz 52 żołnierzy rosyjskich. Dodajmy, że zidentyfikowano jedynie 34 żołnierzy. Wojskowi ci zginęli w grudniu 1914 roku w wyniku walk operacji limanowsko - łapanowskiej, rozgrywających się na okolicznych terenach.

Źródło: www.groby.radaopwim.gov.pl, www.wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Jerzego Opioły, udostępnione na commons.wikimedia.org 25.11.2010 na licencji Creative Commons.

Powrót

Galeria

  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze