Wtorek 20.10.2009, godz. 16:18Pytania dotyczące przechowywania, transportowania i wykonania urn
Na pewno zastanawialiście się Państwo, czy można samemu przewozić urnę albo czy można ją wykonać własnoręcznie i postawić na regale w salonie? Tutaj znajdą Państwo odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Pytanie: Czy urnę z prochami można przewozić z jednej miejscowości do drugiej, własnym pojazdem. Jeżeli tak, to na jakich zasadach?
Odpowiedź: Urnę z prochami można przewozić dowolnym środkiem transportu. Jedyna zasada, jaka obowiązuje w przypadku samodzielnego transportu, to poszanowanie prochów zmarłego.
Pytanie: Co zrobić i jak wyegzekwować pochówek prochów od rodziny, która postanowiła zatrzymać urnę w mieszkaniu i nie dopełniła obowiązku pochówku?
Odpowiedź: Za niedopełnienie obowiązku pochowania prochów na cmentarzu, Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych przewiduje karę aresztu lub grzywny. Obowiązek złożenia urny na cmentarzu wynika z treści samej ustawy. W tej kwestii wypowiadały się również sądy np. Naczelny Sąd Administracyjny.
Pytanie: W grobie złożone są dwie trumny, które przykryto płytą . Z której strony powinno się zrobić podkop, w celu pochowania urny z prochami? Od głowy czy od nóg? Czy są jakieś przepisy, regulujące tę kwestię?
Odpowiedź: Nie ma w tej kwestii żadnych przepisów. Istnieje pełna dowolność.
Pytanie: Interesuje mnie, czy można sobie zażyczyć, aby urna z naszymi prochami pozostała w domu albo została złożona w ogrodzie. Czy ktoś może podważyć taką wolę zmarłego?
Odpowiedź: Prawo polskie nakazuje, aby urna z prochami została pochowana w kolumbarium, czyli rzędzie murowanych ścian, gdzie w specjalnych niszach umieszczane są urny z prochami. Jednak prochy nie każdego zmarłego trafiają na cmentarz. Niektórzy jeszcze za życia wyrażają wolę, aby ich szczątki rozsypać w jakimś szczególnym dla nich miejscu. Prawo polskie zabrania rozsypywania szczątków, czy to na tzw. „polach pamięci”, czy innych miejscach oraz przechowywania urny z prochami w miejscu innym niż na cmentarzu. Ponadto kwestie, związane z pochówkiem reguluje Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
Pytanie: Mój ojciec zmarł w 1997 roku i został pochowany w tradycyjny sposób, w trumnie. Jednak na cmentarzu jest normalny grób, a nie ma jeszcze pomnika. Teraz zmarła mama i chcemy skremować zwłoki. Czy zatem urnę będzie można pochować w tym samym grobie?
Odpowiedź: Można. W przypadku złożenia urny w grobie, z trumną, nie obowiązuje okres 20 - letniej karencji dla grobu.
Źródło: http://kulturapogrzebu.pl.
Powrót