Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz żydowski w Iwaniskach

Cmentarz żydowski w Iwaniskach

Ulica:

27-570 Iwaniska

Intro:

W świętokrzyskiej miejscowości Iwaniska, w pobliżu drogi do Podzaldowa - Zielonki i z dala od zabudowań, znajduje się cmentarz żydowski. Najprawdopodobniej, kirkut w Iwaniskach został założony w połowie XIX wieku.

Opis:

W czasie II wojny światowej, na cmentarzu żydowskim w Iwaniskach chowano ofiary zagłady. Na terenie kirkutu pochowano, między innymi, Żydów, których Niemcy wyznaczyli do pomocy przy likwidacji getta.

Należy zaznaczyć, że w czasie II wojny światowej, cmentarz żydowski w Iwaniskach został całkowicie zdewastowany. Bez macew, bez ogrodzenia, cmentarz znajdował się w katastrofalnym stanie. Mieszkańcy okolicznych miejscowości wywozili macewy, znajdujące się na cmentarzu, a następnie wykorzystywali je jako materiał budowlany. Podobno, Tory, które znajdowały się na terenie kirkutu zostały skradzione, a jej pergaminowe zwoje służyły jako materiał na buty.

Dopiero w 2006 roku, z inicjatywy Stowarzyszenia Żydów z Iwanisk, Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, organizacji Projekt Restauracji Cmentarzy Żydowskich w Polsce, Wójta Gminy Iwaniska, Starosty Opatowskiego, a także lokalnych działaczy, cmentarz żydowski w Iwaniskach został uporządkowany, a także ogrodzony. Co ważne, dzięki apelom proboszcza Stanisława Kolasy, a także miejscowego nauczyciela, udało się odzyskać kilkadziesiąt fragmentów macew, które wmurowano w wewnętrzną stronę muru.

Ponadto, w centrum cmentarza żydowskiego w Iwaniskach znajduje się obelisk, upamiętniający historię Żydów.

Źródło: www.kirkuty.xip.pl, wikipedia.pl

Fot. autorstwa Agastasiak, udostępnione na wikipedia.pl 29.06.2012 na licencji Creative Commons.

Powrót
  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze