Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz wojenny w Iwaniskach

Cmentarz wojenny w Iwaniskach

Ulica:

27-570 Iwaniska

Intro:

W zachodniej części świętokrzyskiej miejscowości Iwaniska (powiat opatowski) znajduje się zabytkowy cmentarz wojenny, założony w 1914 roku. Na cmentarzu, o powierzchni około 3000 m2, pochowano ponad 4 tysiące żołnierzy, poległych w czasie I i II wojny światowej.

Opis:

Cmentarz wojenny w Iwaniskach został założony na planie prostokąta, o wymiarach około 40x50 metrów.

Z pierwotnego stanu starego cmentarza zachowała się kamienna brama wejściowa, do której prowadzą niewielkie schody. Na górnej części bramy zachowały się płaskorzeźby trzech orłów: polskiego, austro-węgierskiego oraz rosyjskiego. Teren cmentarza wojennego jest zadbany, a od 1988 roku nekropolia została wpisana do rejestru zabytków.

Cmentarz wojenny w Iwaniskach został założony w 1914 roku. W okresie I wojny światowej, na terenie cmentarza pochowano 307 żołnierzy: 20 polskich legionistów z I Brygady, 134 wojskowych armii rosyjskiej, a także 153 żołnierzy austro-węgierskich.

W 1937 roku, Legioniści zostali ekshumowani, a następnie przeniesieni na cmentarz w Górach Pęchowskich. Pozostałe szczątki zostały przeniesione na cmentarz wojenny w Tudorowcu.

W 1945 roku zlikwidowany cmentarz wojenny w Iwaniskach został wykorzystany do pochówku około 4 tysięcy wojskowych armii radzieckiej, poległych w walkach w 1944 roku. Żołnierze ci zostali ekshumowani z okolic Sandomierza.

Źródło: polskaniezwykla.pl, wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Agastasiak, udostępnione na commons.wikimedia.org 13.09.2012 na licencji Creative Commons.

Powrót

Galeria

  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze