Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich

Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich

Ulica: Żwirki i Wigury 10

Warszawa

Intro:

Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich znajduje się w Warszawie, dokładnie przy ulicy Żwirki i Wigury 10.

Opis:

Nekropolia, o powierzchni 19 ha, stanowi miejsce spoczynku dla 21 468 żołnierzy radzieckich 1 Frontu Białoruskiego. Wojskowi ci polegli w walkach o wyzwolenie Warszawy w latach 1944 – 1945. Prochy żołnierzy radzieckich zostały ekshumowane z lokalnych oraz tymczasowych nekropolii, a następnie – po 1949 roku - przeniesione na teren Cmentarza Mauzoleum.

Cmentarz, który został zaprojektowany przez Bohdana Lacherta i Władysława Niemirskiego powstał w latach 1949 – 1950. Nekropolia ma charakter rozległego parku z elementami mauzoleum. Ze względu na fakt, że na terenie cmentarza znajduje się ogromna ilość drzew, a także pięknej roślinności, warszawiacy często i chętnie wybierają się tam na spacery. Nie należy jednak zapominać o tym, że jest to miejsce pamięci, na którym trzeba zachowywać się z należytym szacunkiem.

Prochy żołnierzy spoczywają w 834 mogiłach, z których 294 to groby indywidualne. Centralną część cmentarza stanowi szeroka aleja, która trzema tarasami prowadzi do 21 – metrowego obelisku z granitu. Na pomniku został wyryty napis o treści:

Ku wiecznej chwale bohaterskich żołnierzy niezwyciężonej Armii radzieckiej, poległych w bojach z hitlerowskim najeźdźcą o wyzwolenie Polski i naszej stolicy Warszawy.

Po jego obydwu stronach znajdują się monumentalne rzeźby Bohaterstwo i Ofiarność, przedstawiające radzieckich żołnierzy. Autorami rzeźb są Jerzy Jarnuszkiewicz (Bohaterstwo) i Stanisław Lisowski (Ofiarność).

Źródło: www.wikipedia.pl, www.warsawtour.pl,

Fot. autorstwa Wistula, udostępnione na www.wikipedia.pl 13.06.2010 na licencji Creative Commons.

Powrót
  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze