Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz wojenny nr 301 – Żegocina

Cmentarz wojenny nr 301 – Żegocina

Ulica:

32 - 731 Żegocina

Intro:

Żegocina jest polską wsią, położoną na terenie województwa małopolskiego, w powiecie bocheńskim, gminie Żegocina. Miejscowość znajduje się na Obszarze Chronionego Krajobrazu Pogórza Wiśnickiego, a charakteryzuje ją szczególnie piękny krajobraz. Malownicze położenie - w dolinie Potoku Saneckiego oraz na stromych zboczach najdalej wysuniętych na północ wzniesień Beskidu Wyspowego: Łopusza Zachodniego i góry Kamionna – z pewnością dodaje wsi piękna, a także uroku.

Opis:

Na terenie Żegociny znajduje się cmentarz wojenny nr 301, stanowiący pozostałość po I wojnie światowej. Nekropolia mieści się przy kościele parafialnym, a jej powierzchnia wynosi 460 m2. Ten niewielki cmentarz, o kształcie nieregularnego wielokąta, został zaprojektowany przez Franza Starka.

Cmentarz wojenny nr 301 ogrodzony jest niskim, kamiennym murem, a także żeliwnym murem. Na terenie nekropolii znajduje się siedem mogił zbiorowych oraz siedem grobów pojedynczych. Na nagrobkach zbiorowych umieszczono betonowe stele z prostokątnymi tablicami inskrypcyjnymi, na pojedynczych natomiast – krzyże żeliwne z tabliczkami. Ponadto, na cmentarzu wojennym znajdują się dwa duże, żeliwne krzyże - jeden na wzór niemiecki, drugi na wzór rosyjski. Na obu krzyżach widnieje data 1914.

Na cmentarzu wojennym nr 301 w Żegocinie pochowano 11 żołnierzy armii austro – węgierskiej, 68 wojskowych niemieckich, a także 9 żołnierzy armii rosyjskiej. Wszyscy polegli w grudniu 1914 roku.

Co ważne, cmentarz wojenny nr 301 zachowany i utrzymany jest w bardzo dobrym stanie.

Źródło: www.groby.radaopwim.gov.pl, www.cmentarze.jasonek.pl, www.wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Pablo000, udostępnione na commons.wikimedia.org 25.07.2010 na licencji Creative Commons.

Powrót

Galeria

  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze