Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz wojenny nr 307 - Łąkta Dolna

Cmentarz wojenny nr 307 - Łąkta Dolna

Ulica:

32 - 733 Łąkta Dolna

Intro:

Łąkta Dolna jest miejscowością województwa małopolskiego, położoną w powiecie bocheńskim, gminie Trzciana. Malowniczo położona wieś zajmuje dolinę rzeki Sanki, a otoczona jest łagodnymi stokami, które poprzecinane są potokami.

Opis:

W północnej części wsi, na wzgórzu zwanym „Nagórze”, na wysokości 330 m n.p.m. znajduje się cmentarz wojenny nr 307. Jest to jeden z 400 zachodnio – galicyjskich cmentarzy wojennych. Nekropolia położona jest z dala od zabudowań, wśród pól oraz zagajników. Dzięki nietypowej lokalizacji, z cmentarza wojennego nr 307 roztacza się niezwykle piękna i urokliwa panorama widokowa na szczyt Beskidu Wyspowego. Ponadto, w bliskim sąsiedztwie nekropolii znajdują się trzy inne cmentarze wojenne nr – 305, 306 i 308. Oczywiście zachęcamy do odwiedzenia wszystkich tych magicznych miejsc pamięci. Aby dotrzeć na cmentarz nr 307 należy kierować się z głównej drogi Muchówka – Leszczyna – Łapanów na drogę gruntową z Łąkty Dolnej do Leszczyny. Nie musimy martwić się, że nie znajdziemy właściwej drogi, ponieważ tak, jak w przypadku pozostałych okolicznych nekropolii, droga na cmentarz nr 307 (miejsca, w których należy skręcić z głównej szosy) oznakowana jest oryginalnymi, betonowymi tablicami informacyjnymi na betonowym słupie.

Nekropolia, którą zaprojektował Franz Stark, oparta jest na planie prostokąta, a jej powierzchnia wynosi 108 m2. Cmentarz ogrodzony jest niskimi, masywnymi słupkami z kamienia, które nakryte są betonowymi daszkami. Między słupami znajduje się niski lecz masywny drewniany płot. Na teren wojennego miejsca pamięci można wejść przez niską, drewnianą furtkę.

 Głównym elementem cmentarza wojennego nr 307 jest stojąca przy jednej ze ścian ogrodzenia kamienna ściana pomnikowa z kamiennym krzyżem oraz betonową ławeczką. Obok płyty pamiątkowej znajdują się dwa ażurowe żeliwne krzyże na betonowych cokołach. Na złączeniu ramion krzyży umieszczono krzyże maltańskie, które zwieńczone są liśćmi laurowymi. Na nagrobkach ustawiono betonowe stele z żeliwnymi tablicami pamiątkowymi, na których zostały wytłoczone krzyże maltańskie oraz nazwiska pochowanych tam żołnierzy. Dodatkowo, na terenie wojskowego miejsca pamięci nr 307 rośnie dąb.

Na cmentarzu wojennym nr 307 w Łąkcie Dolnej pochowano 56 żołnierzy niemieckich, którzy zginęli na okolicznych polach, w grudniu 1914 roku w walkach podczas operacji limanowsko – łapanowskiej. Byli wojskowymi 217, 219 i 220 pruskiego rezerwowego pułku piechoty.

Podobnie jak cmentarz wojenny nr 305, czy cmentarz wojenny nr 306, również i ta nekropolia, z biegiem czasu oraz pod wpływem czynników naturalnych zaczęła ulegać niszczeniu. W 1994 roku cmentarz został wpisany na listę zabytków nieruchomych. Kilka lat później gmina Trzciana wykonała kapitalny remont cmentarza, uprzątnięto zbędne śmieci i roślinność. Obecnie, teren nekropolii w Łąkcie Dolnej jest systematycznie pielęgnowany – przez mieszkańców oraz młodzież szkolną. Z okazji Święta Zmarłych, uczniowie zapalają znicze na grobach żołnierzy i dbają o to, aby cmentarz w ten szczególny dzień wyglądał wyjątkowo.

Zobacz cmentarz wojenny nr 308

Źródło: www.wikipedia.pl, www.radaopwim.gov.pl,

Fot. autorstwa Jerzego Opioły, udostępnione na www.wikipedia.pl 15.11.2010 na licencji GNU LWD.

Powrót

Galeria

  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze