Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz wojenny nr 305 – Łąkta Dolna

Cmentarz wojenny nr 305 – Łąkta Dolna

Ulica:

32 - 733 Łąkta Dolna

Intro:

Łąkta Dolna jest miejscowością województwa małopolskiego, położoną w powiecie bocheńskim, gminie Trzciana. Malowniczo położona wieś zajmuje dolinę rzeki Sanki, a otoczona jest łagodnymi stokami, które poprzecinane są potokami.

Opis:

W północnej części wsi, na wzgórzu zwanym „Nagórze”, na wysokości 330 m n.p.m. znajduje się cmentarz wojenny nr 305. Jest to jeden z 400 zachodnio – galicyjskich cmentarzy wojennych. Nekropolia położona jest z dala od zabudowań, wśród pól oraz zagajników. Dzięki niespotykanemu położeniu, będąc na cmentarzu wojennym nr 305 możemy podziwiać niezwykle piękną panoramę widokową na szczyt Beskidu Wyspowego. Ponadto, w bliskim sąsiedztwie nekropolii znajdują się trzy inne cmentarze wojenne nr – 306, 307 i 308. Będąc w okolicy, na pewno warto zwiedzić wszystkie te magiczne miejsca pamięci. Aby dotrzeć na cmentarz nr 305 należy kierować się na wschód od gruntowej drogi prowadzącej z Łąkty do Leszczyny.

Nekropolia, którą zaprojektował Franz Stark, oparta jest na planie prostokąta, a jej powierzchnia wynosi 302 m2. Cmentarz ogrodzony jest niskimi, kamiennymi słupami, które nakryte są betonowymi daszkami. Między słupami znajduje się niski, lecz masywny, drewniany płot. Wejście na teren miejsca pamięci stanowi niska, drewniana furtka. Centralnym elementem dekoracyjnym cmentarza jest kamienny krzyż – pomnik, stojący przy tylnej ścianie ogrodzenia. Umieszczona tam została także betonowa ławeczka. Przez środek nekropolii przebiega rząd grobów - dziewięć stel betonowych z żeliwnymi tablicami inskrypcyjnymi, na których wytłoczono nazwiska pochowanych żołnierzy. Możemy także zauważyć dwa krzyże: maltański z wiązanką liści laurowych oraz żeliwny, ażurowy.

Na cmentarzu wojennym nr 305 w Łąkcie Dolnej pochowano 124 żołnierzy armii niemieckiej, którzy zginęli na okolicznych polach, w grudniu 1914 roku, w walkach podczas operacji limanowsko – łapanowskiej.

Nekropolia, z biegiem czasu oraz pod wpływem czynników naturalnych zaczęła ulegać niszczeniu. W 1994 roku cmentarz został wpisany na listę zabytków nieruchomych. Kilka lat później wykonano remont cmentarza, uprzątnięto zbędne śmieci i roślinność. Obecnie, teren nekropolii w Łąkcie Dolnej jest systematycznie pielęgnowany – przez mieszkańców oraz młodzież szkolną. Z okazji Święta Zmarłych, uczniowie zapalają znicze na grobach żołnierzy i dbają o to, aby cmentarz w ten szczególny dzień wyglądał wyjątkowo.  

Źródło: www.wikipedia.pl, www.groby.radaopwim.gov.pl, www.cksit.w.interia.pl,

Fot. autorstwa Jerzego Opioły, udostępnione na www.wikipedia.pl 18.11.2010 na licencji Creative Commons.

Powrót

Galeria

  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze