Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz niemiecki w Ownicach

Cmentarz niemiecki w Ownicach

Ulica:

Ownice

Intro:

Ownice - niemiecka nazwa Ognitz, jest wsią sołecką nad rzeką Lenką (Łęczą), leżąca 6 km na południowy wschód od Słońska, w województwie lubuskim. Najstarszą pisaną wzmianką jest zapis z 1351 roku i brzmi „Ognitz”. Ownice położone są na terenach historycznych Ziemi Lubuskiej, która w połowie XIII wieku przeszła pod władanie brandenburskie. W pierwszych dniach lutego 1945 roku zajęta została przez oddziały VIII Armii Gwardyjskiej. Ownice mają kształt owalnicy z podłużnymi ulicami.

Opis:

Na terenie Ownic znajduje się stary cmentarz niemiecki. Nekropolia położona jest z dala od zabudowań, w otoczeniu lasu. Cmentarz ogrodzony jest murem, wykonanym z cegły oraz bloków granitowych.

Na terenie cmentarza niemieckiego w Ownicach znajduje się kilkanaście nagrobków. Mogiły mają układ rzędowy nieregularny. Groby, znajdujące na terenie nekropolii w Ownicach występują jako betonowe stele z żeliwnymi tablicami inskrypcyjnymi. Na tablicach zostały wytłoczone nazwiska zmarłych, daty ich urodzin i śmierci.

Niestety, cmentarz niemiecki w Ownicach jest bardzo zaniedbany. Jednak mogiły, znajdujące się na jego terenie zachowały się w dobrym stanie.

Źródło: www.ziemialubuska.pl,

Fot. autorstwa Edward Kozdrowski, www.ziemialubuska.pl,

Powrót

Galeria

  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze