Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz staroluterański w Toruniu

Cmentarz staroluterański w Toruniu

Ulica: Gałczyńskiego/Matejki

87-100 Toruń

Intro:

Między ulicami Gałczyńskiego i Matejki w Toruniu znajdował się cmentarz staroluterański. Zachowane nagrobki z terenu nekropolii zostały przeniesione na Cmentarz św. Jerzego w Toruniu.

Opis:

Starania o przyznanie terenu pod budowę cmentarza parafialnego rozpoczęła gmina staroluterańska w latach 40. XIX wieku. We wrześniu 1854 roku, po tym jak przedstawiciele parafii nabyli grunt, gmina zwróciła się do Rady Miejskiej z prośbą o pozwolenie na użytkowanie terenu w charakterze cmentarza wyznaniowego. Pozwolenie oczywiście wydano i tym samym cmentarz staruluterański powstał w 1854 roku.

Gmina staroluterańska zarządzała cmentarzem do końca II wojny światowej. Wtedy też cmentarz był na bieżąco użytkowany, odprawiano ceremonie pogrzebowe, stawiano pomniki. Po 1945 roku, kiedy cmentarz został przejęty przez gminę ewangelicko-augsburską, na cmentarzu nie odbywały się nowe pochówki. Ponadto, zachowane groby zaczęły niszczeć, a teren cmentarza zaczął zarastać krzewami i zbędną roślinnością.

W 1992 roku na terenie cmentarza staroluterańskiego znajdowało się kilkanaście nagrobków, w tym najstarszy-pochodzący z 1880 roku. Władze Torunia podjęły decyzję o likwidacji cmentarza, a także przeniesieniu zachowanych grobów na teren cmentarza św. Jerzego w Toruniu. Wszystkie nagrobki z cmentarza staroluterańskiego znajdują się w osobnej kwaterze.

A na terenie dawnego cmentarza staroluterańskiego w Toruniu powstał skwer ...

Źródło: www.turystyka.torun.pl, wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Edyp, udostępnione na wikipedia.pl 17.04.2005.

Powrót
  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze