Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Środa 12.02.2014, godz. 10:53Zmarła Shirley Temple

Zmarła Shirley Temple

10 lutego 2014 roku w Woodside zmarła znana amerykańska aktorka filmowa, gwiazda Hollywood, Shirley Temple. Była największą dziecięcą gwiazdą w dziejach kina, zagrała w ponad 40 filmach. Zmarła w wieku 85 lat.

Shirley Temple urodziła się 23 kwietnia 1928 roku w Santa Monica. Już jako trzylatka rozpoczęła naukę w szkole tańca, gdzie wypatrzył ją dyrektor Educational Pictures, Charles Lamont. To on wprowadził młodą Temple w świat filmu.

Jej pierwszym ważnym filmem, w którym wystąpiła był "Stand Up and Cheer". Film stał się przebojem, a młoda gwiazda podpisała siedmioletni kontrakt z Fox Productions. To we współpracy z tą wytwórnią Shirley wystąpiła w wielu popularnych produkcjach, między innymi w: "Mała Miss Marker", "Mały pułkownik", "Heidi", czy "Mała księżniczka". Warto podkreślić, że wtedy też młoda aktorka miała okazję występować wspólnie z największymi gwiazdami tamtego okresu, jak np. Gary Cooper, czy Victor McLaglen. W tym czasie, jej zarobki sięgały ok. 30 000 dolarów za film!

W 1935 roku Shirley Temple dostała Nagrodę Specjalną Akademii. 

Kiedy zaczęła dorastać, rozpoczęła współpracę z wytwórnią MGM, z którą nakręciła tylko jeden film. 

W wieku 17 lat wyszła za mąż za młodego aktora, Johna Agara, z którym wystąpiła w westernie "Fort Apache" w reżyserii Johna Forda. Pod koniec grudnia 1950 roku Shirley Temple wycofała się z pracy w filmie. Na przełomie lat 50. i 60. występowała jako gospodyni programów telewizyjnych.

Shirley Temple zmarła 10 lutego 2014 roku w Woodside.

Źródło: wikipedia.pl, J. Szczerba wyborcza.pl,

Fot. udostępnione przez użytkownika Beyond My Ken, na commons.wikimedia.org 30.06.2011.

Tagi: wybitny wybitny , zmarły zmarły

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze