Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Piątek 23.08.2013, godz. 14:10Zmarł Wiktor Pental

Zmarł Wiktor Pental

20 sierpnia 2013 roku w Krakowie zmarł polski fotograf, Wiktor Pental. Polski fotograf był autorem zdjęć dokumentujących pierwsze lata życia na osiedlu Nowa Huta. Miał 93 lata.

Wiktor Pental urodził się 18 stycznia 1920 roku we wsi Woroniszki. Już od najmłodszych lat interesował się fotografią. Co ciekawe, pożyczał aparaty od swoich kolegów i utrwalał czasy szkolne na fotografiach swojego autorstwa. W związku z tym, że jakość zdjęć, wywoływanych w zakładzie fotograficznym nie zawsze satysfakcjonowała młodego fotografa, musiał sam nauczyć się obróbki materiałów fotograficznych.

Podczas II wojny światowej był żołnierzem Wojska Polskiego i Armii Krajowej. W 1950 roku, jako "wróg Polski Ludowej" został skazany na rok więzienia.

Po wyjściu na wolność Wiktor Pental mieszkał i pracował w Nowej Hucie. Stworzył unikalny zapis fotograficzny powstającej wtedy Nowej Hut, jako pierwszy wykonał kolorowe fotografie nowej krakowskiej dzielnicy. Zdjęcia jego autorstwa dokumentują proces powstawania nowej dzielnicy, a także codzienne życie jej mieszkańców.

Prace autorstwa Wiktora Pentala prezentowano na wystawach w Polsce i za granicą.

Wiktor Pental zmarł 20 sierpnia 2013 roku w Krakowie.

Źródło: tvn24.pl, wikipedia.pl.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze