Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Środa 30.01.2013, godz. 14:38Zmarł Stefan Kudelski

Stefan Kudelski

26 stycznia 2013 roku w Szwajcarii zmarł polski wynalazca, Stefan Kudelski. Wynalazca pierwszego przenośnego magnetofonu Nagra zmarł w wieku 84 lat.

Stefan Kudelski urodził się 27 lutego 1929 roku w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej rodzina Kudelskich wyemigrowała za granicę.

Stefan Kudelski interesował się techniką i elektroniką już od czasów szkoły średniej. Od 1948 roku studiował fizykę i inżynierię fizyczną na politechnice w Lozannie. W czasie studiów, w swoim domowym laboratorium, stworzył prototyp magnetofonu. W latach 60. magnetofon Nagra stał się technologiczną rewelacją. Dzięki jakości wykonania i niezawodności Nagra podbiła rynek i wkrótce był to podstawowy typ magnetofonu używany przez reporterów radiowych, telewizyjnych i studia filmowe na całym świecie.

Stefan Kudelski za swój wynalazek otrzymał wiele cennych nagród. Otrzymał między innymi: cztery nagrody Akademii Filmowej, dwa Oscary, Nagrodę za Zasługi - Award of Merit, a także dwie nagrody Emmy.

Źródło: tvn24.pl, wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Erling Mandelmann, udostępnione na wikipedia.pl 28.01. 2013 na licencji Creative Commons.

Tagi: wybitny wybitny , zmarły zmarły

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze