Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Środa 19.12.2012, godz. 10:22Zmarł Andrzej Dłużniewski

Zmarł Andrzej Dłużniewski

16 grudnia 2012 roku w Warszawie zmarł polski malarz, rysownik, twórca instalacji artystycznych, Andrzej Dłużniewski. Wieloletni profesor ASP w Warszawie zmarł w wieku 73 lat.

Andrzej Dłużniewski urodził się 3 sierpnia 1939 roku w Poznaniu. Wykształcenie wyższe zdobył na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1968 roku obronił dyplom w pracowniach Mariana Wnuka i OSkara Hansena.

W latach 1980 - 1991 artysta, wraz z żoną Emilią Małgorzatą Dłużniewską, organizował wystawy, odczyty, spotkania artystów z Polski oraz z zagranicy, w tym prezentacje grupy Fluxus w mieszkaniu prywatnym przy ul.Piwnej w Warszawie.

Od 1970 roku Andrzej Dłużniewski wykładał na wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej ASP, w 1991 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego.

W 2003 roku artysta otrzymał Nagrodę im. Katarzyny Kobro, a trzy lata później - Nagrodę im. Jana Cybisa.

W 1997 roku Andrzej Dłużniewski uległ wypadkowi samochodowymi, w wyniku którego stracił wzrok. Co ważne, mimo utraty wzroku, nie przerwał pracy artystycznej ani pedagogicznej.

Andrzej Dłużniewski zmarł 16 grudnia 2012 roku w Warszawie.

Źródło: culture.pl, wikipedia.pl.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze