Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Piątek 19.07.2013, godz. 10:18Złożono ciało Tomasza Kowalskiego

Złożono ciało Tomasza Kowalskiego

Udało się odnaleźć, a następnie pochować ciało himalaisty, Tomasza Kowalskiego, który w marcu zginął na Broad Peak. Ciało młodego himalaisty złożono na grani i przykryto kamieniami. Niestety, nie udało się odnaleźć ciała Macieja Berbeki.

Wyprawę, mającą na celu odnalezienie ciał Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego zorganizował Jacek Berbeka, a udział wzięli Jacek Jawień oraz Krzysztof Tarasewicz.

Tomasza Kowalskiego odnaleziono na linach poręczowych, na wysokości niemal 8 tysięcy metrów. Ciało młodego himalaisty złożono na grani, a następnie przykryto kamieniami i zabezpieczono.

O tym, że ciało Tomasza Kowalskiego pozostanie w górach, zadecydowała jego rodzina.

5 marca 2013 roku, Tomasz Kowalski, wspólnie Adamem Bieleckim, Arturem Małkiem oraz Maciejem Berbeką, zdobył szczyt Broad Peak. Niestety, Maciejowi Berbece i Tomaszowi Kowalskiemu nie udało się bezpiecznie zejść ze szczytu.

Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka zginęli w Karakorum, tuż po zdobyciu Broad Peak. 5 marca, podczas zejścia ze szczytu, Berbeka i Kowalski oddzielili się od pozostałych uczestników wyprawy i niestety, nie zdołali powrócić na noc do obozu. To zmusiło ich do biwakowania w ekstremalnie ciężkich warunkach na przełęczy 7900 m. Pakistańczyk, poszukujący zaginionych Polaków, nie trafił na żaden ślad himalaistów. Trzy dni później, kierujący wyprawą Krzysztof Wielicki poinformował, że Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka zostali uznani za zmarłych.

Źródło: tvn24.pl.

Tagi: wybitny wybitny , zmarły zmarły

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze