Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Wtorek 28.02.2012, godz. 15:01Nietypowe odkrycie na cmentarzu w Chodliku

Article img

Archeolodzy, którzy prowadzili badania na cmentarzu słowiańskim w Chodliku odkryli nietypowe znalezisko. A mianowicie, naukowcy natknęli się na wczesnośredniowieczny pochówek wraz z ... całym spalonym koniem. O niecodziennym odkryciu poinformował kierownik badań archeologicznych, Łukasz Miechowicz.

Jak wykazały badania antropologiczne i archeozoologiczne, z niemal czterech tysięcy odnalezionych fragmentów przepalonych kości, jedynie kilka stanowi kości ludzkie. Ponadto, archeolodzy ustalili, że kości te należą do mężczyzny, który zmarł, mając około 30 - 40 lat. Pozostałe określono jako szczątki konia, którego wiek szacuje się na około 3,5 roku. Naukowcy dodali, że grób pochodzi z VIII - IX wieku.

Kierownik badań archeologicznych, Łukasz Miechowicz podkreślił, że "wczesnośredniowieczne pochówki ciałopalne koni są bardzo rzadkie i zupełnie nietypowe dla Słowian". Dodał także, że można przypuszczać, iż odnaleziony nietypowy pochówek stanowi nieznany dotąd element rytuałów pogrzebowych, polegający na ponownym otwieraniu grobów i dokonywania kolejnego pogrzebu (w jakiś czas po pierwszym pogrzebie).

Archeolodzy zaplanowali, że w maju będą kontynuować badania na terenie cmentarza kurhanowego w Chodliku.

Źródło: www.wiadomosci.onet.pl,

Fot. autorstwa Xanes, udostępnione na www.wikipedia.pl 13.09.2008 na licencji GNU LWD.

Powrót