Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Poniedziałek 23.07.2012, godz. 13:52Marsz Życia, upamiętniający 70. rocznicę likwidacji warszawskiego getta

Marsz Życia

W niedzielę, 22 lipca 2012 roku w Warszawie odbył się "Marsz Życia", stanowiący upamiętnienie 70. rocznicy likwidacji warszawskiego getta. Trasa Marszu przebiegała od pomnika Umschlagplatz do domu dziecka, w którym pracował Janusz Korczak.

Akcja likwidacji warszawskiego getta rozpoczęła się 22 lipca 1942 roku. W wyniku akcji zginęło około 300 tysięcy Żydów. Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, Paweł Śpiewak wyjaśniał symboliczną wymowę miejsca, z którego rozpoczął się tegoroczny Marsz Życia w Warszawie:

Tu gromadzono i wywożono Żydów do Treblinki. To tu czekali na załadunek do wagonów towarowych jak zwierzęta (...). Około sześć godzin po wyjechaniu z Umschlagplatz Żydzi, którzy byli w transporcie, byli już martwi

Tegoroczny Marsz Życia upamiętniał przede wszystkim dzieci, które zginęły podczas Holocaustu. Warszawiacy, którzy brali udział w Marszu, otrzymali wstążki z imionami dzieci z getta warszawskiego, które zostały wywiezione do obozu w Treblince. Część wstążek nie była podpisana, co symbolizowało bezimienne dziecięce ofiary.

Marsz Życia w Warszawie zakończył się pod Domem Dziecka im. Janusza Korczaka w Warszawie. Przed gmachem Domu Dziecka, uczestnicy Marszu, zawiesili wstążki, tworząc Pomnik Pamięci dla najmłodszych ofiar Holocaustu.

Źródło: www.tvn24.pl,

Fot. autorstwa Cezarego Piwowarskiego, udostępnione na commons.wikimedia.org 17.04.2008 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze