Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Poniedziałek 26.11.2012, godz. 10:15Kolejna dewastacja na Cmentarzu na Rossie

Dewastacja Mauzoleum na Cmentarzu na Rossie

Mauzoleum Matki i Serca Syna na Cmentarzu na Rossie jest miejscem szczególnym dla Polaków. Niestety, w sobotę, kolejny już raz, doszło do dewastacji tego niezwykłego miejsca. W związku z tym incydentem, władze Wilna obiecały, że do końca marca zostanie zainstalowany system monitorujący mauzoleum.

W sobotę ktoś dopuścił się dewastacji mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce Józefa Piłsudskiego. Nad ranem znaleziono płótno z napisem w języku litewskim "Tomaszewski, jeżeli nie przestaniesz szkodzić Litwie, twoje miejsce tu", a także pudło z hasłami: "Uwaga bomba!" oraz "Polacy umrą".

W czerwcu na płycie nagrobnej, a także wokół mauzoleum, pomarańczową farbą namalowano historyczne godło Litwy, tzw. słupy Giedymina.

Zdaniem Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą, który opiekuje się cmentarzem, gdyby władze Wilna zgodziły się na zainstalowanie monitoringu, do tego typu wydarzeń by nie dochodziło. Przedstawiciele Wilna, tłumacząc się brakiem funduszy, odmawiali zainstalowania systemu monitoringu.

Jednak po sobotniej, kolejnej już, dewastacji, władze Wilna zapowiedziały, że do końca marca w mauzoleum Matki i Serca Syna na Cmentarzu na Rossie, zostanie zainstalowany monitoring.

Źródło: wyborcza.pl za A. Filipiak PAP,

Fot. udostępnione przez Julo, na commons.wikimedia.org 08.12.2006 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze