Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Piątek 13.07.2012, godz. 10:07Fragmenty nagrobków w Jasionce

800px-P5050068_skalowane

Elementy nagrobków ze Starego Cmentarza w Rzeszowie zostały przewiezione do Jasionki. Fragmenty grobów będą wykorzystywane przy rekonstrukcjach, które mają być przeprowadzone na cmentarzu przy ulicy Targowej.

Miejsce w magazynie w Jasionce udostępniła miastu firma Grin – Estetyka. Przedstawiciele firmy zapewniają, że elementy nagrobków przechowywane są w dobrych warunkach, ułożone na paletach czekają na swoje zastosowanie. Co ważne, firma nie weźmie za to ani grosza.

Zanim fragmenty grobów ze Starego Cmentarza w Rzeszowie trafiły do magazynu, zalegały rozrzucone na terenie bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Tam zwrócił na nie uwagę jeden z mieszkańców Rzeszowa i postanowił zgłosić to do władz miasta. Po interwencji, miasto zainteresowało się tymi elementami, a następnie znalazło dla nich lepsze miejsce.

Należy jednak zaznaczyć, że każdy element został spisany przez służby konserwatora zabytków, a te fragmenty, które mogą być wykorzystane, muszą wrócić na nekropolię.

Źródło: www.rzeszow.gazeta.pl,

Fot. autorstwa J-k, udostępnione na commons.wikimedia.org 05.05.2008 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze