Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Czwartek 08.05.2014, godz. 12:08Ekshumacja "Inki" na cmentarzu w Gdańsku

Danuta Siedzikówna

Instytut Pamięci Narodowej dokona ekshumacji szczątków legendarnej łączniczki i sanitariuszki Danuty Siedzikówny. Najprawdopodobniej, badania odbędą się latem na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku.

Danuta Siedzikówna ps. "Inka" wstąpiła do Armii Krajowej w 1943 roku, gdzie odbyła szkolenie medyczne. Po przejściu frontu, rozpoczęła pracę w nadleśnictwie. W czerwcu 1945 roku została aresztowana za współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Została uwolniona z konwoju przez patrol wileńskiej AK, a następnie podjęła służbę w oddziale Stanisława Wołoncieja "Konusa" jako sanitariuszka. Przybrała wówczas pseudonim "Inka".

W 1946 roku "Inka" została aresztowana przez UB. Została umieszczona w pawilonie V więzienia w Gdańsku jako więzień specjalny. 3 sierpnia została skazana na śmierć. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 roku.

Według relacji świadka egzekucji ostatnimi słowami Danuty Siedzikówny "Inki" było: "Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko"

Źródło: wiadomosci.onet.pl, wikipedia.pl,

Fot. udostępnione przez użytkownika Kekator, na commons.wikimedia.org 15.07.2011 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze