Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Środa 05.12.2012, godz. 11:29Czarno-biała lokomotywa upamiętniająca Grzegorza Ciechowskiego

Grzegorz Ciechowski

6 grudnia 2012 roku w Tczewie odbędzie się uroczyste odsłonięcie 80-tonowej czarno-białej lokomotywy, upamiętniającej wybitnego muzyka, Grzegorza Ciechowskiego. To właśnie z Tczewa pochodzi znany wokalista i jego legendarna grupa Republika.

Zabytkowa lokomotywa nie bez przyczyny została pomalowana w czarno-białe pasy. Właśnie takie barwy symbolizują słynną Republikę i Grzegorza Ciechowskiego. Warto zaznaczyć, że taką kolorystykę zaproponowali mieszkańcy Tczewa.

Renowacji lokomotywy podjęła się Fundacja Era Parowozy. Po zakończeniu remontu, lokomotywę zakupiło miasto.

Skąd wziął się pomysł, aby to właśnie lokomotywa stanowiła symbol pamięci Republiki? Jak zaznaczył prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki, są ku temu dwa powody - po pierwsze Tczew jest miastem kolejowym, a po drugie - to właśnie tu urodził się twórca Republiki, Grzegorz Ciechowski.

Uroczyste odsłonięcie lokomotywy odbędzie się 6 grudnia 2012 roku o godzinie 14.30.

Grzegorz Ciechowski urodził się 29 sierpnia 1957 roku w Tczewie. Bardzo często określany był i jest jako „człowiek – orkiestra”, legenda polskiej muzyki. Jeden z czołowych przedstawicieli polskiej sceny muzycznej - autor, kompozytor i producent, muzyk, wokalista, instrumentalista. Zmarł nagle, 22 grudnia 2001 roku.

4 stycznia 2002 roku urnę z prochami Grzegorza Ciechowskiego złożono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. 

Źródło: tvn24.pl,

Fot. autorstwa Andrzeja Świetlika, zamieszczone na stronie www.ciechowski.art.pl

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze