Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Czwartek 17.05.2012, godz. 14:14Cmentarz w Bykowni uwieczniony na Zdjęciu Roku

800px-Kyiv_Bykivnia_central_monument_skalowane

Zdjęciem Roku w konkursie Grand Press Foto 2011 zostało zdjęcie autorstwa Maksymiliana Rigamontiego. Zwycięska fotografia przedstawia prace ekshumacyjne, prowadzone na cmentarzu w Bykowni.

Autor zdjęcia, Maksymilian Rigamonti jest fotografem "Newsweek Polska". Zdjęcie Roku stanowi część fotoreportażu, zrealizowanego w 2011 roku. Warto podkreślić, że fotoreportaż został nagrodzony w kategorii Życie Codzienne.

Zdjęcie Roku zostało wybrane przez jury, z fotoreporterką Jodi Bieber na czele. Według laureatki World Press Photo 2011, zdjęcie przedstawiające prace ekshumacyjne na cmentarzu w Bykowni "jest bardzo symboliczne i odnosi się do tego, co w Polsce wciąż jest ważnym tematem, czyli do sprawy Katynia. Porusza bardzo poważny dla wszystkich temat, a jednocześnie jako obraz jest subtelne i delikatne".

Na fotografii autorstwa Maksymiliana Rigamontiego zobaczymy prace ekshumacyjne, prowadzane na cmentarzu w Bykowni. Na terenie nekropolii odnaleziono groby polskich oficerów - ofiar masowego mordu, dokonanego na podstawie decyzji władz ZSRR z 5 marca 1940 roku. Pierwsze - tajne - prace ekshumacyjne na cmentarzu w Bykowni przeprowadzono w 1971 roku. Wtedy też odkryto pierwsze masowe groby, a następnie odnalezione szczątki pochowano we wspólnej mogile.

Od 2001 roku, na terenie cmentarza w Bykowni prace rozpoczęły zespoły Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, pod kierownictwem Andrzeja Kola. Podczas prac, prowadzonych w latach 2001, 2006, 2007 oraz 2011, odnaleziono szczątki 1488 osób. W listopadzie 2011 roku dokonano wmurowania kamienia węgielnego pod Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni.

Źródło: www.muzeumkatynskie.pl, www.tvn24.pl, www.wikipedia.pl, cytat: tvn24.pl za press.pl,

Fot. autorstwa Levchuk Volodymyr, udostępnione na commons.wikimedia.org 08.07.2008 na licencji Creative Commons.

Powrót