Polskie-Cmentarze.pl

Z prasy

Środa 11.09.2013, godz. 12:1212. rocznica zamachu na World Trade Center

12. rocznica zamachu na World Trade Center

11 września 2013 roku mija 12. rocznica ataku na World Trade Center w Nowym Jorku. Zginęło wtedy 2753 osób, w tym sześcioro Polaków.

Największy zamach terrorystyczny w historii

Jedenaście lat temu, we wtorkowy poranek, cztery porwane samoloty pasażerskie Boeing 767 zrównały z ziemią dwie najwyższe wieże WTC, stanowiące symbol Nowego Jorku. Wystarczyło kilkadziesiąt minut, aby w USA zapanował chaos.

Zamach na World Trade Center był największym aktem terroru w historii, nie tylko Ameryki, ale i całego świata. Atak pochłonął tysiące ofiar, a także ogromne straty materialne. Obie wieże WTC w ciągu dwudziestu trzech minut runęły na ziemię.

Polacy ofiarami zamachu na World Trade Center

Oficjalna liczba ofiar zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku wynosi 2753. Ponadto 26 osób uważa się za zaginionych, ponieważ do dziś nie odnaleziono ich ciał.

Niestety, w katastrofie zginęło także sześciu Polaków: Maria Jakubiak, Dorota Kopiczo, Jan Maciejewski, Łukasz Milewski, Anna Pietkiewicz i Norbert Szurkowski.

W pierwszą rocznicę zamachu na WTC, wwarszawskim Parku Skaryszewskimodsłonięto płytę poświęconą Ich pamięci. Symbol pamięci znajduje się przy głównej alei Parku, przy wejściu od strony Ronda Waszyngtona, po lewej stronie. Na płycie, wykonanej z czarnego granitu, zostały wyryte nazwiska polskich ofiar ataku terrorystycznego, a także inskrypcja o treści:

PAMIĘCI OFIAR ATAKU TERRORYSTYCZNEGO NA WORLD TRADE CENTER W NOWYM JORKU 
11 WRZEŚNIA 2001 ROKU
W HOŁDZIE POLAKOM, KTÓRZY STRACILI WÓWCZAS ŻYCIE
Maria JAKUBIAK
Dorota KOPICZKO
Jan MACIEJEWSKI
Łukasz MILEWSKI
Anna PIETKIEWICZ
Norbert SZURKOWSKI
I INNYM NIEZNANYM Z NAZWISKA
RZECZPOSPOLITA POLSKA
11 WRZEŚNIA 2002 R.

Źródło; www.tvn24.pl, www.wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Derek Jensen, udostępnione na wikipedia.pl 22.03.2006.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze