Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Poniedziałek 03.12.2012, godz. 10:44Zmarła Maria Fołtyn

Zmarła Maria Fołtyn

2 grudnia 2012 roku w Warszawie zmarła wybitna śpiewaczka i reżyser operowa, Maria Fołtyn. Śpiewaczka, znana na całym świecie, zmarła w wieku 88 lat.

Maria Fołtyn urodziła się 28 stycznia 1924 roku w Radomiu. Studia wokalne rozpoczęła w Katowicach, pod kierunkiem Adama Didura, a następnie pobierała naukę u Wandy Hendrich oraz Adama Ludwiga w Sopocie.

Zadebiutowała w 1949 roku, na scenie w Gdańsku. Śpiewaczka wcieliła się wtedy w tytułową rolę w operze "Halka" Stanisława Moniuszki. I to właśnie partie moniuszkowskie należały do najwybitniejszych ról Marii Fołtyn. Rola w "Halce" przyniosła śpiewaczce sławę i uznanie na całym świecie - w sumie zagrała tę postać ponad 200 razy.

Kiedy miała 45 lat, postanowiła rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Jako reżyserka, wystawiała "Halkę", między innymi w Meksyku, Kanadzie, Japonii czy Stanach Zjednoczonych.

Maria Fołtyn była laureatką dwóch międzynarodowych konkursów wokalnych: została nagrodzona Złotym Medalen w Vercelli (1956) oraz zdobyła II nagrodę w Chiavarri (1957).

W 1992 roku Maria Fołtyn zorganizowała, a także została dyrektorem i jurorem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, odbywającego się co trzy lata w Warszawie. Wybitna śpiewaczka zasiadała w jury renomowanych konkursów wokalnych na świecie, między innymi w Rio de Janeiro, Moskwie, czy Pradze.

Maria Fołtyn zmarła 2 grudnia 2012 roku w Warszawie.

Źródło: wyborcza.pl, tvn24.pl,

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze