Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Wtorek 20.08.2013, godz. 14:09Zmarł wybitny polski pisarz Sławomir Mrożek

Sławomir Mrożek

15 sierpnia 2013 roku w Nicei zmarł wybitny polski pisarz, Sławomir Mrożek. Wybitny dramaturg zostanie pochowany w Panteonie Narodowym, przy Kościele Piotra i Pawła w Krakowie.

Sławomir Mrożek był wybitnym polskim dramatopisarzem, prozaikiem i rysownikiem. Sławomir Mrożek jest autorem wielu opowiadań satyrycznych, a także utworów dramatycznych o tematyce politycznej, obyczajowej, psychologicznej i filozoficznej.

Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie. Ukończył Liceum im. Nowodworskiego w Krakowie.

Pierwszy sukces Sławomir Mrożek odniósł w 1950 roku, kiedy to otrzymał nagrodę "Szpilek" za rysunkowe żarty. Trzy lata później publikował swoje cykle rysunków satyrycznych w "Przekroju". W tym samym roku wydał zbiory opowiadań ("Opowiadania z Trzmielowej Góry i "Półpancerze praktyczne"), które stanowiły jego debiut literacki.

W 1956 roku na rynku księgarskim pojawiła się powieść satyryczna "Maleńkie lato", a rok później - tom opowiadań "Słoń". Jako dramaturg Sławomir Mrożek zadebiutował w 1958 roku, wystawioną w Teatrze Dramatycznym w Warszawie sztuką "Policja". W kolejnych latach w Polsce pojawiły się takie utwory, jak: "Indyk" (1961), "Zabawa" (1962), "Czarowna noc" (1963), "Tango" (1964).

W 1963 roku Sławomir Mrożek wyjechał do Włoch. Ponadto, mieszkał we Francji, Stanach Zjednoczonych, czy Niemczech. W 1968 roku na łamach paryskiej "Kultury" Sławomir Mrożek opublikował list protestacyjny przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, a w grudniu 1981 roku zaprotestował przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.

W latach 60. dzieła Sławomira Mrożka wystawiano na deskach teatrów na całym świecie. Sławomir Mrożek "stał się klasykiem dramatu współczesnego".

Sławomir Mrożek zmarł 15 sierpnia 2013 roku w Nicei. Wybitny pisarz zostanie pochowany w Panteonie Narodowym, przy Kościele Piotra i Pawła w Krakowie.

Źródło: tvn24.pl, wikipedia.pl,
Fot. autorstwa Mariusza Kubika, udostępnione na commons.wikimedia.org 13.06.2006 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze