Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Środa 01.02.2012, godz. 23:15Wisława Szymborska nie żyje

Wisława Szymborska

W środę wieczorem zmarła laureatka Literackiej Nagrody Nobla, wybitna polska poetka i eseistka, Wisława Szymborska. Jak poinformował sekretarz Noblistki, Michał Rusinek, Wisława Szymborska odeszła w swoim domu w Krakowie. Spokojnie, we śnie. Miała 89 lat.

Umrzeć - tego nie robi się kotu.
 Bo co ma począć kot w pustym mieszkaniu.
 Wdrapywać się na ściany.
 Ocierać między meblami.
 Nic niby tu nie zmienione, a jednak pozamieniane.
 Niby nie przesunięte, a jednak porozsuwane.
 I wieczorami lampa już nie świeci.
 Słychać kroki na schodach, ale to nie te.
 Ręka, co kładzie rybę na talerzyk, także nie ta, co kładła.
 
 Coś się tu nie zaczyna w swojej zwykłej porze.
 Coś się tu nie odbywa jak powinno.
 Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął
 i uporczywie go nie ma.

(fragment wiersza "Kot w pustym mieszkaniu" W. Szymborskiej)

Wisława Szymborska z pewnością na stałe wpisała się w historię kultury polskiej jako wybitna poetka, eseistka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla. Autorka 350 wierszy. Wydała takie tomy wierszy, jak: "Sól", "Sto pociech", "Koniec i początek", "Chwila", czy "Tutaj".

Była osobą niezwykle skromną, otwartą na otaczający ją świat i ludzi, z ogromnym poczuciem humoru - nawet na swój temat.

Jej teksty przełożono na wiele języków, między innymi na: angielski, francuski, niemiecki, holenderski, hiszpański, albański, czy chiński. Pisarską twórczość polskiej Noblistki charakteryzowała ogromna mądrość, piękno, ale także autoironia oraz humor. Poezja Wisławy Szymborskiej skłania czytelników do refleksji, zadania sobie ważnych, egzystencjalnych pytań.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Bninie. Rok później cała rodzina Szymborskich przeprowadziła się do Torunia, a następnie do Krakowa. Podczas wojny, pracowała na kolei. Wtedy też rozpoczęła swoją przygodę z literaturą - napisała pierwsze opowiadania oraz wiersze. Po zakończeniu wojny, studiowała polonistykę, a następnie przeniosła się na socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Debiutowała wierszem "Szukam słowa", który ukazał się na łamach "Dziennika Polskiego".

W 1952 roku Wisława Szymborska wydała swój pierwszy tomik "Dlatego żyjemy". Należy jednak zaznaczyć, że krytycy literatury, jako właściwy debiut poetki podają tom "Wołanie do Yeti". Swoje stanowisko argumentują tym, że dopiero w tym zbiorze widoczne są charakterystyczne elementy poetyki W. Szymborskiej.

Współpracowała z paryską "Kulturą", "Życiem Literackim" i "Pismem". Była członkiem Związku Literatów Polskich oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

W 1996 roku Wisława Szymborska odebrała Literacką Nagrodę Nobla. Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania nagrody wybitnej poetce napisał: "za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku w Krakowie.

Pogrzeb polskiej Noblistki odbędzie się w czwartek, 9 lutego 2012 roku o godzinie 12.00. Wisława Szymborska zostanie pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Zgodnie z ostatnią wolą poetki, pogrzeb będzie miał charakter świecki. W ceremonii pożegnalnej wezmą udział Prezydent RP Bronisław Komorowski i minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Źródło: www.tvn24.pl, www.wyborcza.pl, www.wikipedia.pl,

Fot. Jacek Turczyk, fot. udostępnione na commons.wikimedia.org 17.06.2010 na licencji Creative Commons.

Powrót