Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Środa 05.09.2012, godz. 09:45Wernisaż wystawy "Krzyże kamienne - pomniki przeszłości na Środkowym Nadodrzu" w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Krzyże kamienne w województwie lubuskim

7 września 2012 roku o godzinie 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbędzie się wernisaż wystawy "Krzyże kamienne - pomniki przeszłości na Środkowym Nadodrzu". Wystawę będzie można oglądać do 4 listopada. Wstęp wolny.

Południowa część województwa lubuskiego, należąca wcześniej do terenów Śląska oraz Łużyc, przepełniona jest osobliwymi kamiennymi krzyżami. Są one dowodem nie tylko niegdysiejszej wiary, niektóre z nich stanowią również dowód średniowiecznego prawa zwyczajowego.

Część krzyży związana jest z pojednawczymi umowami kompozycyjnymi (compositio). Ponadto, spotkać tu można krzyże, należące do grupy kamieni nagrobnych. Niektóre krzyże spełniały rolę znaków granicznych lub krzyży pamiątkowych, dokumentujących miejsca nagłej śmierci.

Wystawa "Krzyże kamienne - pomniki przeszłości na Środkowym Nadodrzu", zorganizowana w Muzeum Ziemi Lubuskiej prezentuje historię, symbolikę oraz znaczenie kamiennych krzyży, znajdujących się na terenie województwa lubuskiego.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 7 września 2012 roku o godzinie 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej, al. Niepodległości 15 w Zielonej Górze. Wystawa czynna będzie do 4 listopada. Kuratorem wystawy jest Longin Dzieżyc.

Źródło: mzl.zgora.pl,

Fot. mzl.zgora.pl

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze