Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Poniedziałek 07.05.2012, godz. 09:49Prof. Wiesław Chrzanowski - ostatnie pożegnanie

800px-Wiesław_Chrzanowski-polityk_(2010)_skalowane

7 maja 2012 roku o godzinie 15.15 w kościele św. Karola Boromeusza na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie rozpoczną się uroczystości pogrzebowe profesora Wiesława Chrzanowskiego. Założyciel i pierwszy prezes Zjednoczenia Chrześcijańsko - Narodowego spocznie w grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Profesor Wiesław Chrzanowski zmarł 29 kwietnia 2012 roku w Warszawie. Miał 88 lat.

W uroczystościach pogrzebowych weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski. Warto podkreślić, że Kancelaria Sejmu wydała komunikat, według którego, Wiesław Chrzanowski wyraził wolę, aby wszyscy, którzy wezmą udział w pogrzebie nie przynosili kwiatów, a zamiast tego przekazali pieniądze na konto organizacji, które zajmują się dożywianiem dzieci.

Wiesław Chrzanowski urodził się 20 grudnia 1923 roku w Warszawie. Jako żołnierz Armii Krajowej uczestniczył w powstaniu warszawskim. Działał w konspiracyjnych organizacjach niepodległościowych. W latach 1948 - 1955 Wiesław Chrzanowski był więziony przez władze komunistyczne. W połowie lat 70. rozpoczął współpracę z tworzącą się opozycją polityczną. W 1980 roku zasilił szeregi "Solidarności", był współautorem pierwszego projektu statutu związku. Rok później Wiesław Chrzanowski prowadził negocjacje w sprawie rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Został również dopuszczony do wykonywania zawodu adwokata. Współpracował z Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności.

W 1989 roku Wiesław Chrzanowski stał się jednym z założycieli Zjednoczenia Chrześcijańsko - Narodowego. Do 1994 roku pełnił funkcję prezesa tej partii. Od stycznia do grudnia 1991 roku Wiesław Chrzanowski obejmował stanowisko ministra sprawiedliwości oraz prokuratora generalnego w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Ponadto, profesor Chrzanowski pełnił funkcję posła na Sejm I kadencji oraz jego marszałkiem.

Wiesław Chrzanowski zmarł 29 kwietnia 2012 roku w Warszawie. Pogrzeb odbędzie się 7 maja 2012 roku o godzinie 15.15 w kościele św. Karola Boromeusza na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Założyciel i pierwszy prezes Zjednoczenia Chrześcijańsko - Narodowego spocznie w grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: www.tvn24.pl, www.wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Ryszarda Hołubowicza, udostępnione na commons.wikimedia.org 25.01.2012 na licencji Creative Commons.

Powrót