Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Piątek 21.09.2012, godz. 10:19"Mur", czyli spektakl o Irenie Sendlerowej

Irena Sendlerowa

W czwartek, 27 września 2012 roku w Warsztatach Kultury w Lublinie będzie można zobaczyć niezwykły spektakl o Irenie Sendlerowej. Spektakl, zatytułowany "Mur" wyreżyserował Maciej Wojtyszko.

"Mur" jest spektaklem Teatru Żydowskiego im. Estery, Rachel i Idy Kaińskich w Warszawie. Spektakl, który poświęcony jest odznaczonej medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, Irenie Sendlerowej, stanowi kolaż rozmaitych obrazów, a także epizodów.

Jak możemy przeczytać na stronie Warsztatów Kultury: Spektakl o bohaterskiej kobiecie składa się z epizodów, pozwalających zrozumieć ogrom podejmowanego ryzyka. Śmiercią grozili jej nie tylko niemieccy okupanci, ale także swojscy szmalcownicy i rodzimi faszyści. Mimo zagrożeń pani Irena (pseudonim Jolanta) codziennie wypełniała swą misję (...) Dziś wraca do nas, by przypomnieć, że „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”.

W roli Ireny Sendlerowej zobaczymy Ewę Dąbrowską.

Ponadto, po spektaklu odbędzie się spotkanie z córką Ireny Sendlerowej, Janiną Zgrzembską.
Spektakl "Mur" - 27 września 2012 roku, godzina 19.00, Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Ks. Popiełuszki 5.

Irena Sendlerowa była polską działaczką społeczną. Żydom zaczęła pomagać długo przed powstaniem getta warszawskiego. Uratowała ponad 2,5 tysiąca osób. W 1965 roku została uhonorowana medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Irena Sendler zmarła 12 maja 2008 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: M.Szczecina www.cjg.gazeta.pl, www.warsztatykultury.pl,

Fot. autorstwa Mariusza Kubika, udostępnione na commons.wikimedia.org 11.10.2007 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze