Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Wtorek 29.11.2011, godz. 14:12Wiszące cmentarze na Filipinach

Wiszące cmentarze na Filipinach

Jeżeli kiedyś zawitamy na filipińską wyspę Luzon, koniecznie musimy odwiedzić wiszące cmentarze. Wśród malowniczego krajobrazu będziemy mogli zobaczyć nekropolię, gdzie trumny są zawieszone na pionowych ścianach z wapienia.

Najbardziej znanym wiszącym cmentarzem jest cmentarz w Echo Valley. Niektóre zachowane grobowce są naprawdę bardzo, bardzo stare.

Tradycja takiego pochówku sięga setek lat i praktykowana jest do dzisiaj. Mieszkańcy filipińskiej Sagady chowają swoich bliskich zgodnie z wypracowanym przez siebie rytuałem, gdzie cmentarzem staje się jaskinia wypełniona drewnianymi trumnami. Ludność Sagady, od ponad 2000 lat wyznaje zasadę, że lepiej zostać pochowanym w skale, niż w ziemi.

Trumny rzeźbione są przez osoby starsze, które przeczuwają swoje odejście w zaświaty. Jeżeli są one chore lub zbyt słabe, aby samodzielnie wykonać trumnę, może to za nie uczynić syn lub inny bliski krewny. Po śmierci zmarły umieszczany jest w środku trumny, a następnie przeniesiony do jaskini, znajdującej się wysoko w skale. Tam może dołączyć do swoich zmarłych przodków. Należy jednak podkreślić, że jeżeli trumna nie mieści się wewnątrz jaskini, to zawieszana jest na jej ścianie zewnętrznej.

Niektóre filipińskie jaskinie – cmentarze dostępne są dla turystów. Mimo że droga do wiszących cmentarzy nie jest łatwa i przyjemna, wiele osób decyduje się na ich zwiedzenie. Podobno, niezwykle piękny krajobraz oraz niecodzienne widoki rekompensują wszelkie trudy wędrówki. Niestety, w niektórych jaskiniach, trumny są odkrywane dla turystów, którzy zabierają kości zmarłych...jako pamiątki z wakacji.

Źródło: www.podroze.gazeta.pl, www.nortus.pinger.pl,

Fot. autorstwa PaintedCarpet, udostępnione na en.wikipedia.org 19.11.2011 na licencji Creative Commons.

Powrót