Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Poniedziałek 03.12.2012, godz. 11:07Tablica pamiątkowa Romana Wilhelmiego

Tablica pamiątkowa Romana Wilhelmiego

1 grudnia 2012 roku o godzinie 15.00 w Poznaniu, a dokładnie na jednej z kamienic na Wildzie, odsłonięto tablicę pamiątkową wybitnego aktora, Romana Wilhelmiego. W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Wildy, dziennikarze, a także harcerze.

Tablica pamiątkowa Romana Wilhelmiego została umieszczona na ścianie jednej z poznańskich kamienic. Tablica ma upamiętnić fakt, że wybitny polski aktor urodził się właśnie na poznańskiej Wildzie, przy ulicy Strumykowej.

Inicjatorami odsłonięcia tablicy pamiątkowej Romana Wilhelmiego byli radni Poznania.

Roman Wilhelmi– aktor teatralny i filmowy. Występował na deskach wielu teatrów warszawskich. Obsadzany w pierwszoplanowych rolach filmowych. Roman Wilhelmi dużą popularność zawdzięcza występowi w kultowym serialu „Czterej pancerni i pies” w reżyserii Konrada Nałęckiego. Warto dodać, że sam aktor nie docenił swojego udziału w tej słynnej produkcji. Widzowie pamiętają go również z filmu Tomasza Zygadły„Ćma”, gdzie zagrał redaktora Jana.

Postaci, grane przez Romana Wilhelmiego były bardzo charakterystyczne i na długo zapadały w pamięci widzów. W dużej mierze zależało to od samego aktora i jego specyficznej osobowości. Wilhelmi był bowiem aktorem z charyzmą, znakomicie radził sobie w różnych gatunkach filmowych – od debiutanckiego kina historycznego, poprzez dramat („Bez znieczulenia”), kino akcji („Prywatne śledztwo”), aż do produkcji komediowych („Kariera Nikodema Dyzmy”, „Alternatywy 4”).

Roman Wilhelmi zmarł 3 listopada 1991 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Wilanowskim w Warszawie.

Źródło: poznan.gazeta.pl,

Fot. autorstwa Huberta Śmietanki, udostępnione na www.wikipedia.pl 06.02.2007 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze