Piątek 08.03.2013, godz. 15:22Rytuały pogrzebowe Masajów
Masajowie stanowią afrykańską półkoczowniczą grupę etniczną, zamieszkującą Kenię oraz północną Tanzanię. Masajowie wyróżniają się nietypowymi obyczajami, a rytuały, które kultywują są ściśle zależne od wyznawanej religii.
Masajowie są monoteistami, a ich Bóg nazywany jest Engai. Według Masajów, śmierć jest naturalnym następstwem życia i spotka każdego człowieka. Śmierć postrzegana jest jako zjawisko całkiem normalne, z którym po prostu trzeba się pogodzić. Jakkolwiek strasznie to zabrzmi, podobno, Masajowie twierdzą, że "ludzie umierają tak samo jak bydło".
Masajowie, którzy żyją zgodnie z tradycją (tradycja jest bardzo ważnym elementem życia Masajów) nie urządzają ceremonii pogrzebowych. Ciała zmarłych pozostawiane są poza obszarem wioski na pastwę dzikich zwierząt.
Podobno, rytuały pogrzebowe wyglądają nieco inaczej jest w przypadku zasłużonych Masajów. Masajowie ci, na dziewięć miesięcy, chowani są w centrum wioski, pod stertą kamieni oraz krowiego nawozu. Po upływie dziewięciu miesięcy, szczątki zmarłych są odkopywane, a syn zmarłego polewa czaszkę mlekiem i miodem. Następnie zwłoki chowane są ponownie w miejscu, znanym jedynie najbliższym.
Masajowie wierzą, że po śmierci, Engai zabiera duszę człowieka. Warto podkreślić, że śmierć określana jest przez Masajów jako adungo-tan, co oznacza odcięcie duszy. Jeżeli człowiek za życia był dobry, to jego dusza trafia do Krainy Obfitości. Natomiast, jeżeli człowiek był zły, to jego dusza trafia na pustynię.
Źródło: tanatopraktor.pl, wikipedia.pl, masajowie.wikidot.com,
Fot. autorstwa Dmitri1999, udostępnione na wikipedia.pl 18.03.2008 na licencji Creative Commons.
Powrót