Wtorek 18.09.2012, godz. 12:50Rytuały pogrzebowe Guanczów
Guanczowie, czyli pierwsi znani mieszkańcy Wysp Kanaryjskich. Kultura Guanczów, mimo że zaginęła pod koniec XV wieku, pozostawiła po sobie kilka rytuałów pogrzebowych.
Guanczowie nie bali się śmierci, a co ważniejsze - przyjmowali ją z godnością. Na La Palma, starzec, który przeczuwał nadchodzącą śmierć, na własne życzenie pozostawiany był w samotności. Po pożegnaniu się z rodziną oraz bliskimi był odprowadzany do groty pogrzebowej. W takiej jaskini, dla zmarłego przygotowane było łoże ze skór, a także naczynie z mlekiem. W ten sposób oczekiwano na śmierć.
Guanczowie praktykowali dwa sposoby pochówków. Ciała zwykłych śmiertelników składano w jaskini grobowej, bez balsamowania. Zdarzało się, że zwłoki były również zakopywane w ziemi.
Natomiast ciała ludzi o wyższym statusie społecznym były mumifikowane. Wszelkie czynności, związane z mumifikacją były przydzielone określonej, odrębnej klasie społecznej. Ponadto, należy zaznaczyć, że mężczyźni mogli wykonywać balsamowanie mężczyzn, a kobiety - kobiet.
Guanczowie mumifikowali zwłoki na kilka sposobów. Na niektórych wyspach, ciała zmarłych były konserwowane za pomocą substancji żywicznej, a następnie umieszczane w grotach. Na Teneryfie, czy Gran Canarii zwłoki były zawijane w skóry kóz lub owiec, a cały proces balsamowania, na który składało się wiele czynników, trwał 15 dni. Najpierw należało umyć ciało w solonej wodzie. Następnie, za pomocą noża tabona otwierano brzuch nieboszczyka i wodą z wywarem z kory sosnowej myto jamę brzuszną. Kolejnym etapem było suszenie ciała na słońcu i dymie. Etapem końcowym mumifikacji było owijanie zwłok skórami kóz lub owiec, które zszywano za pomocą jelit.
Warto dodać, że skóry, potrzebne do owinięcia zwłok, zwykle wyprawiał sam zmarły, jeszcze za życia.
Źródło: www.paranormalne.pl, www.wikipedia.pl,
Fot. autorstwa Zyance, udostępnione na commons.wikimedia.org 13.03.2007 na licencji Creative Commons.
Powrót