Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Wtorek 10.07.2012, godz. 11:03Polski cmentarz wojenny w Casamassima

800px-Casamassima_cemetery_front_skalowane

Kilka kilometrów od włoskiej miejscowości Casamassima, usytuowanej niedaleko miasta Bari, znajduje się najmniejszy polski cmentarz wojenny we Włoszech. Na cmentarzu, który potocznie nazywany jest "Il Cimitero Polacco", znajduje się 430 grobów Polaków, głównie żołnierzy 2 Korpusu Polskiego.

Wojskowi, którzy zostali pochowani na polskim cmentarzu wojennym w Casamassima, ponieśli śmierć w wyniku walk nad rzeką Sangro lub zmarli w szpitalach w Bari oraz Neapolu na skutek ran, odniesionych podczas wcześniejszych walk.

Warto podkreślić, że do 1971 roku polski cmentarz wojenny stanowił miejsce spoczynku majora Henryka Sucharskiego, komendanta polskiego garnizonu na Westerplatte oraz dowódcy 6. batalionu 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Później ciało obrońcy Westerplatte zostało przeniesione do kraju, na Westerplatte.

Polski cmentarz wojenny w Casamassima usytuowany jest między, otaczającymi go, winnicami. Charakter tej niezwykłej nekropolii często określa się jako typowo "włoski", z drzewostanem typowym dla regionu śródziemnomorskiego.

Wejścia na teren polskiego cmentarza strzegą kamienne polskie Orły. Ponadto, nad bramą wejściową ujrzymy słowa św. Pawła Apostoła:

W dobrych zawodach uczestniczyłem, wiary ustrzegłem...

Centralnym punktem cmentarza jest ołtarz polowy z wizerunkiem Matki Bożej Miłosierdzia z Ostrej Bramy w Wilnie. Na ołtarzu znajduje się inskrypcja:

Nie siłą prawa złamani - mężnie i szlachetnie zginęli.

Polski cmentarz wojenny w Casamassima jest bardzo zadbany. Nekropolią opiekują się władze miejskie, a także Konsul Honorowy w Bari.

Źródło: www.wikipedia.pl, www.polishairforce.pl,

Fot. autorstwa Porcullus, udostępnione na www.wikipedia.pl 29.01.2008 na licencji Creative Commons.

Powrót

Galeria

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze