Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Czwartek 10.01.2013, godz. 14:30Polski cmentarz w Tengeru

Polski cmentarz w Tengeru

Kilkanaście kilometrów od miejscowości Arusha, w niewielkiej wsi Tengeru, położonej na terenie Afryki Wschodniej, znajduje się polski cmentarz. Na terenie polskiego cmentarza pochowano 149 osób.

W czasie II wojny światowej w Tengeru Józef Jagielski założył obóz dla polskich uchodźców. W latach 1942 - 1952 miejsce to stanowiło największe skupisko Polaków, przebywających na terenie Afryki Wschodniej. W polskim obozie w Tengeru żyło około 5 tysięcy Polaków.

Powierzchnia polskiego cmentarza w Tengeru wynosi 1656 m2. Na terenie nekropolii znajduje się 148 grobów, w których pochowano 149 osób. Cmentarz, na teren którego prowadzi metalowa brama, otoczony jest wysokim, ponad 3-metrowym murem.

Po prawej stronie znajduje się kaplica, w której zostały umieszczone herby największych polskich miast. Ponadto, przy wejściu znajduje się ołtarz oraz tablica pamiątkowa, na której widnieje napis: "Cmentarz wygnańców polskich".

Źródło: polskiecmentarzewafryce.eu, wikipedia.pl.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze