Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Czwartek 20.09.2012, godz. 11:22Polski Cmentarz Wojenny w Bolonii

Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni

Polski Cmentarz Wojenny w Bolonii - San Lazzaro di Savena, czyli "Cimitero di guerra polacco". Cmentarz w Bolonii jest największym, spośród czterech polskich cmentarzy, znajdujących się na terenie Włoch.

Na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego w Bolonii spoczywa 1432 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, poległych w czasie walk na Linii Gotów, w Apeninie Emiliańskim oraz w bitwie o Bolonię. Wśród nich znajdują się również groby 14 zmarłych w latach 1947 - 1957.

Polski Cmentarz Wojenny powstał z inicjatywy dowódcy 2 Korpusu Polskiego, gen. dyw. Władysława Andersa. Prace nad budową polskiej nekropolii nie trwały długo - rozpoczęły się 1 lipca 1946 roku, a zakończyły 15 grudnia 1946 roku. Cmentarz został zaprojektowany przez ppor. inż. arch. Z. Majerskiego, a wybudowali go żołnierze 10 Batalionu Saperów 2 Korpusu Polskiego, przy pomocy specjalistów z Włoch. Elementy dekoracyjne, występujące na cmentarzu zaprojektował, a także wykonał architekt i rzeźbiarz Michał Paszyna.

Uroczyste poświęcenie Polskiego Cmentarza Wojennego w Bolonii odbyło się 12 października 1946 roku. W uroczystości, której przewodniczył biskup polowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, ks. Józef Gawlina, udział wzięli duchowni wszystkich wyznań.

Od 1946 roku opiekę nad Polskim Cmentarzem Wojennym w Bolonii sprawowało włoskie duchowieństwo, a także żołnierze 2 Korpusu, którzy na stałe pozostali we Włoszech. Obecnie, polską nekropolią opiekuje się Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Źródło: www.radaopwim.gov.pl, www.wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Levchuk Volodymyr, udostępnione na commons.wikimedia.org 08.07.2008 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze