Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Poniedziałek 02.11.2009, godz. 00:17Oni odeszli od nas w 2009 roku...

Article img

Ludzie znani z wielkiego ekranu, zasług i sukcesów. Nie sposób wymienić tutaj wszystkich i opisać, dlatego zapraszamy do Działu Wybitnych. 1 listopada skłonił nas jednak do refleksji i wspomnień o tych, którzy jeszcze niedawno byli wśród nas. Przypominamy znanych Polaków, postaci zarówno bardziej, jak i mniej kryształowe, osobistości świata polityki, kultury, czy sportu, znane i te mniej znane, które odeszły w 2009 roku.

Lekkoatletka, mistrzyni olimpijska z Sydney w rzucie młotem. Na co dzień pracowała w wydziale prewencji komendy policji w Piasecznie. Zmarła nagle 18 lutego podczas zgrupowania polskiej kadry lekkoatletycznej w Hiszpanii. Miała 27 lat.

Franciszek Starowieyski

Malarz, grafik, scenograf, plakacista. Wykształcił w malarstwie własny styl, charakteryzujący się m.in. rysunkową formą o kaligraficznej precyzji kreski. Twórca tzw. Teatru Rysowania - pokazów wirtuozerii rysowania, które zrealizował około 30 razy. Zmarł 23 lutego. Miał 79 lat.

Kardiochirurg i polityk, pionier polskiej transplantologii. W 1985 r. dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu serca. W III RP senator oraz kandydat na prezydenta w wyborach w 2005 r. (ostatecznie wycofał się z kandydowania, popierając Donalda Tuska). W rządzie Jarosława Kaczyńskiego pełnił funkcję ministra zdrowia. Zmarł 8 marca. Miał 71 lat.

Andrzej Stelmachowski

Prawnik i polityk, specjalizował się w prawie cywilnym i rolnym. Pierwszy marszałek Senatu po jego przywróceniu w 1989 r. W rządzie Jana Olszewskiego minister edukacji narodowej. Doradzał prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w sprawach Polonii. Zmarł 6 kwietnia. Miał 85 lat.

Marek Walczewski 

Polski aktor teatralny i filmowy. W 1960 r. rozpoczął karierę na deskach krakowskiego Teatru im. Słowackiego. W 1972 przeniósł się do Warszawy. Przez 10 lat występował w Teatrze Studio. Najsilniej Walczewski związany był z Teatrem Dramatycznym, gdzie grał przez prawie 30 lat. W wieku 72 lat, zmarł 26 maja.

Zbigniew Zapasiewicz

Aktor i reżyser, znany z wielu dekad występów w teatrach warszawskich oraz ról u największych polskich reżyserów: Wajdy, Zanussiego czy Kieślowskiego. Prywatnie człowiek skromny i nieśmiały, wielbiciel poezji Herberta i miłośnik zwierząt. Zmarł 14 lipca. Miał 75 lat.

 

Leszek Kołakowski

Filozof, za młodu orędownik marksizmu, potem jego wnikliwy krytyk. Zmuszony do opuszczenia Polski po 1968 r., na stałe związał się z uniwersytetem w Oxfordzie. Oprócz poważnych tekstów filozoficznych był też autorem książek i programów telewizyjnych, przybliżających zagadnienia filozofii szerokiej publiczności. Zmarł 17 lipca. Miał 82 lata.

Barbara Skarga

Filozof, etyk, historyk filozofii. W czasie II wojny światowej łączniczka AK, w 1944 r. aresztowana przez Sowietów i skazana na 11 lat łagrów. Jest autorką m.in. książek.: "Czas i trwanie. Studia nad Bergsonem", "Ślad i obecność", "Człowiek to nie jest piękne zwierzę". Swoje wspomnienia z gułagu zawarła w opublikowanej przez paryską „Kulturę” pozycji „Po wyzwoleniu 1944-1956". Zmarła 18 września. Miała 90 lat.

Marek Edelman

Jedyny przywódca powstania w getcie warszawskim, który ocalał z walk, brał udział również w powstaniu warszawskim. Po wojnie pracował jako lekarz kardiolog , podjął też działalność opozycyjną. W III RP związany z Unią Wolności, w latach 1989-1993 był posłem na Sejm. Jego dzieje spisała Hanna Kral w książce „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Zmarł 2 października. Miał – w zależności od przyjętej daty urodzenia – 87 albo 90 lat.

Maciej Rybiński

Dziennikarz, felietonista, satyryk i scenarzysta. Pisał m.in. do „Rzeczpospolitej”, „Dziennika”, „Wprost” i „Faktu”. Znany z bardzo ciętego pióra i wielkiej erudycji. Był współautorem scenariusza do serialu „Alternatywy 4”i kilku kryminałów. Zmarł 22 października. Miał 64 lata.

 

Pamiętajmy również o tych, których nie widzimy, nie są dla nas popularni, a są bohaterami. We wrześniu 2009 zginęło w Afganistanie trzech polskich żołnierzy: Plutonowy Marcin Poręba z 5. pułku inżynieryjnego ze Szczecina, St. szer. Artur Pyc, który służył w 18. batalionie desantowo-szturmowym w Bielsku-Białej, St. szeregowy Piotr Marciniak z 6. Brygady Desantowo-Szturmowej. W wyniku katastrofy górniczej w kopalni „Wujek”, kiedy doszło do zapalenia się metanu, śmierć poniosło 20 górników. W dniu katastrofy zginęło 12 górników, 8 osób zmarło w szpitalach.

Źródło:

http://www.newsweek.pl/

http://www.tvp.pl/

Tagi: wybitny wybitny

Powrót