Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Czwartek 17.05.2012, godz. 10:03Nagrobna kaplica w miejscowości Orło

Kaplica nagrobna Orło

Przy drodze Małkinia Górna - Ostrów Mazowiecka, po lewej stronie przed mostem na rzeczce Brok, wśród pól miejscowości Orło, znajduje się zapomniana przez wielu, niezwykła kaplica grobowa Kucyńskiego, wzniesiona w II połowie XIX w. w formie żeliwnej altany. W murowanej krypcie został pochowany rosyjski generał Aleksiej Kuczyński.

Nagrobna kaplica ma postać krypty, a zbudowana jest na planie kwadratu. Zabytek łączy w sobie elementy sztuki bizantyjskiej oraz mauretańskiej. Kwadratowa krypta o boku około 3 metrów, wysokości około 1 metra, zwężająca się górą w formie piramidy schodkowej, pokryta jest żeliwną sześciokątną płytą z powtarzającym się motywem rozetek i kreskowań.

Żeliwną nadbudowę altany tworzy sześć ozdobnych kolumienek, połączonych ażurowymi łukami, które podtrzymują arabeskowe zadaszenie. Zadaszenie jest w formie cebulastych kopułek, rozdzielonych sześcioboczną latarnią.

Kaplica stanowi miejsce spoczynku rosyjskiego generała Aleksieja Kuczyńskiego. Rosjanin był właścicielem majątku w Orle, otrzymanego za zasługi dla cara, po zakończeniu powstania styczniowego. Kiedy generał Aleksiej Kuczyński zmarł (w 1875 roku), pochowano go w murowanej krypcie.

Kaplica nagrobna w Orle przez długi czas stanowiła cenny, a jednocześnie zapomniany i bardzo zaniedbany zabytek. Ten stan postanowiło zmienić Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, które sfinansowało prace konserwatorsko-restauratorskie kapliczki nagrobnej w Orle. Prace zakończyły się jesienią 2012 roku.

Wmurowana została tablica pamiątkowa, na której zamieszczono informacje o kaplicy, a także o pochowanym w niej Aleksieju Kuczyńskim. Na tablicy czytamy:

"Architektura kaplicy z wyraźnymi wpływami wschodnimi. Pierwotnie otoczenie kaplicy stanowił park krajobrazowy. Na ceglanej podstawie posadowiony żeliwny ażurowy baldachim, wsparty na sześciu kolumnach, zwieńczony prawosławnym krzyżem.

W 2012 roku prace konserwatorsko-restauratorskie wykonane przez zakład ślusarsko-kowalski Stefana Wiśniewskiego zostały sfinansowane ze środków nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka, przy zaangażowaniu Wojciecha Fondera dyrektora RDLP w Warszawie. Obiekt objęty ochroną konserwatorską, wpisany do rejestru zabytków pod nr A -631 Województwa Mazowieckiego."

Źródło: informacja i zdjęcia nadesłane przez Pana Janusza J. Zyśka, http://www.powiatostrowmaz.pl/479-44f2b24a1bbfe.htm,

http://www.malkiniagorna.pl/?/164692993/138787772549.html

Powrót

Galeria