Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Środa 07.03.2012, godz. 10:53Mija 15 lat od śmierci Agnieszki Osieckiej

407px-Agnieszka_Osiecka_wOpolu_skalowane

7 marca 2012 roku mija 15 lat od śmierci wybitnej pisarki, dziennikarki Agnieszki Osieckiej. Z okazji 15. rocznicy śmierci zorganizowano kilka wydarzeń kulturalnych, upamiętniających autorkę tekstów najpopularniejszych polskich piosenek.

7 marca 2012 roku o godzinie 21.00 na antenie Polskiego Radia Programu I będziemy mogli wysłuchać skróconą wersję koncertu - słuchowiska Hanny Bakuły "Ostatni bal - Listy do Agnieszki Osieckiej", który odbył się w 2003 roku.

Scenariusz do "Ostatniego balu - Listy do Agnieszki Osieckiej" został napisany przez Hannę Bakułę, na podstawie swojej korespondencji z Agnieszką Osiecką. Artystki przez wiele lat pisały do siebie listy, z których jednoznacznie wynika, że łączyła je ogromna, szczera przyjaźń. Ponadto, listy stanowią pewnego rodzaju portret - nie tylko wybitnej pisarki, ale także czasów, w których żyła oraz ludzi, którzy ją otaczali.

W roli Agnieszki Osieckiej wystąpiła Beata Tyszkiewicz, w roli Hanny Bakuły - Anna Romantowska. Podczas koncertu usłyszymy piosenki, do których teksty napisała Agnieszka Osiecka, a zaśpiewają je między innymi Ewa Błaszczyk i Joanna Dark.

Niezwykłą niespodziankę przygotowała Fundacja Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej. Przypomnijmy, że Fundacja powstała w 2002 roku, a jej założycielką jest córka poetki, Agata Passent. Fundacja Okularnicy sprawuje opiekę nad dorobkiem artystycznym Agnieszki Osieckiej, popularyzuje jej twórczość, a dodatkowo prowadzi Cyfrowe Archiwum Agnieszki Osieckiej.

Z okazji 15. rocznicy śmierci wybitnej pisarki, Fundacja opublikowała w Archiwum bezcenne materiały, pozostawione przez pisarkę. Każdy znajdzie coś szczególnego i wyjątkowego, jak np. materiały warsztatowe tytułów takich lektur, jak "Rozmowy w tańcu", czy "Na początku był negatyw".

Ponadto, na stronie Fundacji zostanie opublikowany cały zbiór utworów poetyckich - dotąd niepublikowanych, a także komplet dzienników oraz pamiętników. Dodajmy, że dzienniki te zostaną wydane także w formie książkowej.

Więcej informacji na stronie www.okularnicy.org.pl

Przeczytaj biografię Agnieszki Osieckiej

Źródło: www.okularnicy.org.pl,

Fot. autorstwa Marka Holzmana, udostępnione na www.wikipedia.pl 15.04.2009,

Powrót