Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Poniedziałek 29.10.2012, godz. 11:20Halloween coraz częściej obchodzone w Polsce

Halloween

Halloween jest zwyczajem, nawiązującym do maskarady i odnoszącym się do Święta Zmarłych. Jak wiadomo, Halloween najhuczniej obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych, nocą z 31 października na 1 listopada, jednak ta "amerykańska moda" na świętowanie Halloween przywędrowała również do Polski. Coraz częściej przed polskimi domami można zauważyć śmiejące się dynie, czy wiszące na drzwiach kartonowe kościotrupy.

Moda na świętowanie Halloween w Polsce pojawiła się kilka lat temu. Z okazji Halloween organizowane są imprezy taneczne, spektakle teatralne, a w dużych kinach - projekcje filmowe. Oczywiście, wszystko pozostaje w klimacie świata zmarłych, potworów i duchów. Im straszniej, tym lepiej. Nawet w polskich szkołach i przedszkolach organizowane są halloweenowe atrakcje dla najmłodszych. Dzieci przebierają się za straszne postacie filmowe, biorą udział w licznych konkursach czy innych "strasznych" przedsięwzięciach. W Stanach Zjednoczonych, dzieci chodzą od domu do domu, zbierając cukierki. W Polsce ten zwyczaj nie jest - jeszcze - rozpowszechniony.

Natomiast coraz częściej, przed 1 listopada, Polacy dekorują swoje domy halloweenowymi ozdobami. Wejścia do domu pilnują rozświetlone dynie, a wnętrze przystrojone jest tekturowymi kościotrupami, czarownicami, czy duchami.

Halloween jest świętem pogańskim, wywodzącym się z celtyckiego obrządku Samhain. Celtowie wierzyli, że w dzień Samhain zaciera się granica między światem ludzkim a zaświatem, a duchom łatwiej dostać się do świata żywych. Dobre duchy przodków zapraszano do domów na uczty, oddawano im cześć, złe zaś – przepędzano. Prawdopodobnie, to właśnie z potrzeby odstraszenia złych dusz, wywodzi się zwyczaj przebierania się w dziwne, straszne stroje oraz zakładania różnego rodzaju masek potworów i duchów. Charakterystycznym elementem obchodów Samhain było również palenie ogniska.

Znanym chyba przez wszystkich symbolem Halloween jest wydrążona dynia ze światełkiem wewnątrz. Kolorami, które dominują podczas tego święta są czarny i pomarańczowy. W noc Halloween organizowane są liczne imprezy, często także odwiedza się tzw. straszne farmy, czyli duże przestrzenie, które specjalnie na tę okazję przeistaczają się w scenerie filmów grozy. Popularną zabawą jest "cukierek albo psikus". Dzieci i młodzież odwiedzają domy okolicznych mieszkańców i proszą o cukierki. Jeśli ktoś nie chce dać słodyczy, dzieci robią mu jakiś kawał - psikusa.

W Stanach Zjednoczonych Halloween obchodzone wyjątkowo hucznie. Mieszkańcy USA każdego roku organizują masę imprez. Przez tę jedną noc, ulice amerykańskich miast wyglądają niemal jak plan najstraszniejszego horroru. Amerykanie kupują oryginalne stroje, przygotowują dynie, a także dekorują ulice i domy.

Źródło: www.wikipedia.pl, www.tvn24.pl,

Fot. autorstwa Tobyego Ord, udostępnione na www.wikipedia.pl 15.08.2005 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze