Poniedziałek 07.11.2011, godz. 16:06Dzień Zmarłych w różnych zakątkach świata
Święto Zmarłych obchodzone jest w różnych miejscach na świecie. Czy przywiązują tak samo dużą wagę do tego święta, jak w Polsce? Sprawdźmy, jak mieszkańcy innych krajów czczą pamięć swoich zmarłych przodków.
JAPONIA
Japońskie święto ku czci dusz zmarłych, znane jako O – bon lub Bon ma już 500 – letnią tradycję. Uroczystość, w zależności od regionu odbywa się w połowie lipca lub sierpnia i trwa zwykle trzy dni. Japończycy wierzą, że podczas Bon duchy zmarłych powracają na Ziemię, aby odwiedzić swoich bliskich. W wielu regionach stosuje się także specjalne przedmioty – symbole, która mają powitać oraz żegnać nieboszczyków. I tak, aby przywitać zmarłego, przy wejściu do domów ustawiane są latarnie, tzw. mukaebi - „ognie powitalne”. Kiedy dusze zmarłych opuszczają swoje rodziny w ostatnim dniu święta, Japończycy żegnają je „ogniami pożegnalnymi”, czyli okuribi, a jeszcze inni, w nocy, puszczają na rzekę lub morze łódki z lampionami. Należy zaznaczyć, że O – bon w Japonii nie jest dniem, a raczej dniami wolnymi od pracy. Jednak wiele osób bierze wtedy urlop, aby móc odwiedzić groby swoich bliskich. W wielu miastach odbywają się lokalne festiwale, które połączone są z rytualnymi tańcami, zwanymi Bon – Odori. Japończycy w swoich domach budują specjalne ołtarze, które są poświęcone pamięci zmarłych.
EKWADOR
Można by powiedzieć, że Święto Zmarłych w Ekwadorze równoznaczne jest z jedzeniem. Wiele rodzin zasiada wtedy przy suto zastawionym stole, na którym królują tradycyjne potrawy: chleb guaga, który najczęściej występuje w kształcie dziecka, czy colada morada, czyli napój z fioletowej kukurydzy, jeżyn i innych owoców. Niektóre społeczności, jak np. Indianie, są wierne tradycji odwiedzana swoich bliskich przodków przy grobach. Przynoszą im w ofierze ich ulubione potrawy. Ponadto, istnieje przekonanie, że dopiero kiedy zmarli najedzą się do syta, żywi mogą rozpocząć posiłek. Co ciekawe, w niektórych regionach, przy grobach można zauważyć ludzi grających w kości (juego del Piruruy). Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to traktowane jako rozrywka, ale forma porozumiewania się ze zmarłymi. Każdy wyrzucony numer odczytywany jest jako potrzeby lub zarzuty nieboszczyka.
FRANCJA
Dzień Wszystkich Świętych, czyli francuskie La Toussaint obchodzone jest podobnie jak w Polsce. 1 listopada Francuzi odwiedzają groby swoich bliskich, zapalając świece, składając kwiaty oraz wieńce. To, co różni się od uroczystości w Polsce, to brak zwyczaju zapalania zniczy. Ponadto, zdarza się, że niektórzy Francuzi zostawiają na grobach małe marmurowe tabliczki, na których widnieją krótkie podpisy, np. Kochanemu Dziadkowi.
MEKSYK
Meksykańskie Święto Zmarłych, czyli Dia de los Muertos to wielkie, niezwykle barwne oraz radosne święto. Uroczystość podzielona jest na dwie części, z czego pierwsza, poświęcona zmarłym dzieciom, obchodzona jest 31 października i 1 listopada, druga natomiast, dotycząca dorosłych – 1 i 2 listopada. Meksykanie wierzą, że dusze dzieci powracają na Ziemię pierwszego listopada, zaś dusze dorosłych – drugiego. Przygotowania do święta rozpoczynają się już w połowie października. Na sklepowych półkach pojawiają się słodycze oraz figurki w kształcie kościotrupów, czaszek, upiorów, masek śmierci. Najsłynniejszym wypiekiem święta jest pan de muerto, czyli „chleb zmarłych”. Popularne są także trupie czaszki, wyrabiane z cukru i wody, które następnie dekoruje się kolorowym lukrem i często doprawia tequilą lub czekoladą. Na Dia de los Muertos ludzie sprzątają swoje domy, a także przygotowują specjalne ołtarze powitalne dla swoich bliskich zmarłych. Na taki ołtarz składają się: zdjęcie zmarłego, świece, kadzidła oraz kwiaty i jedzenie. Meksykańskie rodziny odwiedzają groby zmarłych, na których składają kwiaty, różne podarunki oraz ulubione przedmioty zmarłego. Na grobach dzieci zwykle kładzie się ich zabawki, ubranka, czy buciki. W niektórych regionach panuje zwyczaj nocnego biesiadowania. Meksykanie wspominają wtedy tych, których nie ma już na świecie, śpiewają ich ulubione piosenki i jedzą ich ulubione potrawy. Wśród Meksykanów panuje przekonanie, że dusze zmarłych przodków mogą pożywić się zapachami potraw. Najpopularniejszym kwiatem Święta Zmarłych jest aksamitka, nazywana Kwiatem Zmarłych. Dia de los Muertos jest połączeniem hiszpańskich katolickich tradycji z tubylczymi obrządkami prekolumbijczyków.
FILIPINY
Święto Zmarłych na Filipinach, znane jako Araw ng mga patay, Todos Los Santos, czy Undas, obchodzone jest 1 listopada i jest dniem wolnym od pracy. W dzień uroczystości, rodziny wspominają swoich zmarłych przodków. Filipińczycy udają się na cmentarze, odwiedzają groby swoich bliskich, składają na nich zapalone świece, kwiaty i pożywienie. Niektórzy dekorują groby barwnymi ozdobami, balonami. Wiele filipińskich rodzin spędza na cmentarzu cały dzień, a zdarza się także, że biesiadują przy grobach całą noc. W niektórych regionach, grupa ludzi zwana “pangangaluluwa” wędruje od domu do domu grając i śpiewając w imieniu tych, których nie ma wśród żywych. Proszą o jałmużnę oraz modlitwę w intencji zmarłych. Ten rodzaj obrzędów stał się na Filipinach bardzo popularny.
Źródło: www. podroze.gazeta.pl, www.odyssei.pl, www.national-geographic.pl,
Fot. autorstwa Gengiskanhg, udostępnione na www.wikipedia.pl 04.11.2006,
Powrót