Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Poniedziałek 28.11.2011, godz. 13:24Cmentarz z wczesnego okresu rzymskiego

Cmentarz z wczesnego okresu rzymskiego

Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie zachodniej Anglii, archeolodzy odkryli cmentarz, pochodzący z wczesnego okresu rzymskiego. Na cmentarzu spoczywają ciała 44 osób.

Naukowcy dokonali odkrycia w angielskim hrabstwie Gloucestershire, na stanowisku w Cirencester - mieście, które w czasach rzymskich nosiło nazwę Corinium. Archeolodzy, którzy prowadzili prace wykopaliskowe w miejscu planowanej budowy, natrafili na starożytną nekropolię, która skupia 40 grobów z ludzkimi szczątkami oraz 4 pochówki kremacyjne.

W jednym z grobów, w którym było pochowane dziecko, archeolodzy odkryli ceramiczną karafkę, pochodzącą z okresu 70 - 120 r.n.e. Ponadto, naukowcy odnaleźli dwie bransolety wykonane z paciorków z zielonego szkła, koralików oraz elementów miedzianych.

Odkryte szczątki zostaną przekazane do badań laboratoryjnych, a artefakty będą poddane zabiegom konserwacyjnym. Następnie, zostaną umieszczone w Muzeum Wzgórz Costwold w Cirencester.

Warto podkreślić, że zdaniem specjalistów, odkryte groby z okresu rzymskiego są największym i najcenniejszym odkryciem archeologicznym w Cirencester w ciągu ostatnich 40 lat.

Źródło: www.wiadomosci.onet.pl; informacja podana przez serwis internetowy BBC News,

Fot. autorstwa Newton 2, udostępnione na www.wikipedia.pl 31.01.2008 na licencji Creative Commons.

Powrót