Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Poniedziałek 10.12.2012, godz. 13:41Cmentarz Żołnierzy Włoskich w Warszawie

Cmentarz Żołnierzy Włoskich w Warszawie

Cmentarz Żołnierzy Włoskich w Warszawie - Cimitero militare italiano a Varsavia. Cmentarz powstał w 1926 roku, na peryferiach miasta. Obecnie, znajduje się na warszawskich Bielanach.

Cmentarz, którego powierzchnia wynosi 0,8 ha, został zaprojektowany przez Biuro Techniczne Komisariatu Głównego do Spraw Cmentarzy Wojskowych w Rzymie, a sfinansowany przez włoski rząd. Warszawski cmentarz, swoją architekturą nawiązuje do typowych włoskich cmentarzy wojennych. Z Włoch przywieziono białe kamienie nagrobne, a także elementy ołtarza i ogrodzenia. Projekt utrzymany jest w monumentalnym stylu czasów Mussoliniego. Niewysokie ogrodzenie kamienne zdobią gałęzie wawrzynu i panoplia - tarcze legionów rzymskich.

Cmentarz Żołnierzy Włoskich w Warszawie położony jest na planie kwadratu z dwoma krzyżującymi się głównymi alejami. Na końcu alejki wiodącej od wejścia w głąb cmentarza znajduje się ołtarz z krzyżem, za którym stoi stela z wyrytymi nazwami miejscowości, z których ekshumowano ciała poległych i zamordowanych Włochów.

Centralnym punktem cmentarza jest tablica pamiątkowa, poświęcona pięciu włoskim generałom, zamordowanym 28 stycznia 1945 roku w Kuźnicy Żelichowskiej.

Na Cmentarzu Żołnierzy Włoskich w Warszawie pochowano 898 żołnierzy włoskich, zmarłych podczas I wojny światowej w obozach jenieckich, założonych na terenie Polski oraz 1415 obywateli Włoch, poległych w czasie II wojny światowej w niemieckich obozach jenieckich.

Źródło: warsawtour.pl, wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Andrzeja Gondka, udostępnione na wikipedia.pl 09.05.2009 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze