Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Wtorek 08.05.2012, godz. 10:15Chiny - różnorodność rytuałów pogrzebowych

Chiny - różnorodność rytuałów pogrzebowych

Kultura Chin uważana jest za jedną z najstarszych kultur świata. Warto podkreślić, że kultura ta już w starożytności osiągnęła wysoki stopień rozwoju. Na kulturę Chin składa się wiele oryginalnych i niezwykłych rytuałów oraz zwyczajów, które na całym świecie wzbudzają sporo emocji, a także podziwu i szacunku. Ważnym elementem kultury chińskiej są obyczaje i ceremonie, związane ze śmiercią, pogrzebem oraz żałobą.

W Chinach kolorem żałoby jest kolor biały. Chińscy żałobnicy ubierają się w białe szaty, a dodatkowo owijają głowy białym materiałem. Natomiast ciało zmarłego owijane jest w biały całun. Ponadto, drzwi domu, w którym mieszkał zmarły, oznacza się białymi kartonami, jako symbol śmierci i żałoby. Chińczycy, którzy podążają w kondukcie pogrzebowym, rozsypują białe albo żółte kółeczka.

Zgodnie z chińską kulturą, rodzinie zmarłego nie składa się kondolencji. Symbolem współczucia dla bliskich jest złożenie potrójnego ukłonu przed wizerunkiem nieboszczyka, a także przekazanie pieniędzy dla najbliższej rodziny zmarłego.

Ceremonia pogrzebowa w Chinach nie przebiega, tak jak w Polsce, w ciszy. Chińczycy żegnają zmarłego przy głośnych dźwiękach muzyki, grają na bębnach, gongach oraz skrzypcach. Na koniec pogrzebu, Chińczycy odganiają złe duchy, a czynią to za pomocą wystrzałów sztucznych ogni.

Jednym z bardziej nietypowych rytuałów pogrzebowych jest taniec młodej kobiety, ubranej w biało - czerwoną suknię. Kobieta wykonuje zmysłowy taniec, niejako dedykowany zmarłemu, zanim ten zostanie pochowany. Chińczycy wierzą bowiem, że zmarły przed "przejściem w zaświaty" musi doznać "ziemskich rozkoszy".

Innym zwyczajem, kultywowanym podczas pogrzebu, jest zabijanie bawoła, a następnie podzielenie go na 36 części i podarowanie bliskim, którzy przyszli na pogrzeb.

Źródło: www. odyssei.com, www.piernicon.pl, www.wykop.pl za www.urloplany.pl.

Powrót