Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Czwartek 01.09.2011, godz. 10:3172. rocznica wybuchu II wojny światowej

Article img

Dziś, 1 września 2011, obchodzimy 72. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Niech pamięć o Wrześniu 1939 roku będzie źródłem siły i przestrogą, a także gwarancją, że Polska i Polacy już na zawsze będą żyć w pokoju i bezpieczeństwie - mówił premier, Donald Tusk nad ranem, na półwyspie Westerplatte w Gdańsku.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od rekonstrukcji obrony placówki „Prom”. To właśnie jej załoga 72 lata temu odpierała pierwsze ataki Niemców, od strony bramy, prowadzącej do polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Za przygotowanie inscenizacji odpowiedzialny był znany historyk i dziennikarz, Bogusław Wołoszański.

Po zakończeniu spektaklu pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, Donald Tusk wygłosił przemówienie, w którym podkreślał, że nigdy nie zabraknie nam siły i pamięci, aby Polska była silnym krajem – pod względem gospodarczym, politycznym, a także jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polaków. Premier zaznaczył, że:

Chcemy, aby ta pamięć o roku 1939, pamięć o II wojnie światowej, pamięć o naszych bohaterach była także fundamentem największego narodowego przesłania: Polska nigdy wobec niebezpieczeństw i zagrożeń nie może być bezsilna (…) A w razie dramatycznej konieczności, oprócz polskiego bohaterstwa, oprócz determinacji polskiego żołnierza, jego odwagi i poświęcenia, towarzyszyły temu dobrze wyposażone struktury, nowoczesny sprzęt, dojrzałe, mądre, przewidujące dowództwo i dobra, mądra polityka, tak aby Polska mogła czuć się bezpieczna bez potrzeby płacenia ofiar najwyższych.

Prezydent, Bronisław Komorowski przesłał list, który został odczytany na Westerplatte:

To miejsce jest świadectwem walecznego oporu Polaków, najwyższego poświęcenia i patriotyzmu (…) Westerplatte to także symbol wierności żołnierskiej przysiędze i wypełnienia do końca służby wobec Rzeczpospolitej.

Prezydent RP podkreślił, że Gdańsk to miejsce szczególne:

Stąd I Rzeczpospolita spoglądała na świat, tu II Rzeczpospolita rzuciła się do obrony własnej niepodległości, kiedy rozpoczął się koszmar II wojny światowej. Tu w końcu zrodziła się III RP w wybuchu polskiej wolności w Sierpniu 1980 roku (...) Tu oddycha się wolnością, a to tłumaczy opór i wolę walki, nawet wtedy, gdy siły wroga są tak przytłaczające jak wtedy w 1939 roku. To miejsce, ten pomnik, setki miejsc kaźni rozsiane po całej Polsce i niepolskiej ziemi, a także powstające niedaleko stąd Muzeum II Wojny Światowej powinny być przestrogą dla obecnych i przyszłych pokoleń. Nigdy więcej nieludzkich reżymów, nigdy więcej naród przeciwko narodowi, nigdy więcej wojny. Chwała polskim patriotom, chwała bohaterom Westerplatte.

W uroczystościach 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej wziął także udział prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz oraz metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź. Pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża odczytano apel pamięci i złożono kwiaty oraz wieńce.

II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii świata, trwającym od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku. 1 września 1939, po ataku III Rzeszy niemieckiej na Polskę, rozpoczęła się II wojna światowa. 3 września do wojny przystąpiły Wielka Brytania oraz Francja. Wtedy też wojna formalnie przybrała charakter światowy. Ponadto, wraz z Wielką Brytanią do walk przystąpiły Indie, Australia, Nowa Zelandia, RPA oraz Kanada. 

Źródło: www.tvn24.pl, www.wyborcza.pl,

Fot.1 autorstwa Holgera Weinandta, udostępnione na www.wikipedia.pl 27.06.2010 na licencji Creative Commons,

Fot. 2 autorstwa Jerzego Piorkowskiego/Hansa Soonke, udostępnione na www.wikipedia.pl 11.02.2008,

Fot. 3 autorstwa Wiesława Chrzanowskiego, udostępnione na www.wikipedia.pl 16.04.2011.

Powrót