Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Wtorek 27.09.2011, godz. 10:3630. rocznica śmierci Bronisława Malinowskiego

Article img

Dziś, 27 września 2011 roku obchodzimy 30. rocznicę śmierci polskiego lekkoatlety biegacza, Bronisława Malinowskiego. Sportowiec zginął w wypadku samochodowym 27 września 1981 roku w Grudziądzu.

Bronisław Malinowski urodził się 4 czerwca 1951 roku w Nowem koło Grudziądza. Uczęszczał do szkół w Buśni i Warlubiu. W 1968 roku rozpoczął naukę w ZSZ w Grudziądzu, a następnie przeniósł się do wieczorowego Samochodowego Technikum Mechanicznego. Był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, a jego trenerem był Ryszard Szczepański.

Był trzykrotnym olimpijczykiem w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Jego największym sukcesem było zdobycie złotego medalu na igrzyskach w Moskwie w 1980 roku. Na wcześniejszych olimpiadach zajmował: w Monachium (1972) czwarte miejsce, w Montrealu (1976) drugie. Dwa razy zdobył miano mistrza Europy – w 1974 roku w Rzymie i w 1978 roku w Pradze. Na swoim koncie ma aż: dziesięć tytułów mistrza Polski i dwadzieścia - rekordzisty kraju. Ponadto, podczas warszawskiego mityngu organizowanego 10 sierpnia 1972 roku, wyrównał rekord Europy na dystansie 3000 metrów z przeszkodami – 8:22,2. Warto podkreślić, że do dziś nikt nie pobił rekordów Polski, które ustanowił Bronisław Malinowski. To do niego należą rekordy na dystansach 3000 m, 5000 m, 1 mili oraz 3000 m z przeszkodami.

Był bardzo pracowitym sportowcem, zdolnym do wielu poświęceń po to, aby osiągnąć zamierzony cel. Był człowiekiem skromnym, koleżeńskim, zawsze pomocnym. Lubiany przez wszystkich, nie miał wrogów. Cieszył się nawet z wygranej swojego przeciwnika.

W latach 1982 – 2003 w Grudziądzu organizowano Memoriał Bronisława Malinowskiego. Obecnie, we wrześniu organizowane są biegi Jego imienia, w których uczestniczy młodzież z całego kraju. 18 września 1996 roku Rada Miejska w Grudziądzu nadała Bronisławowi Malinowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Grudziądza. Most w tym mieście również nosi Jego imię. Ponadto, istnieje Klub Szkół im. Bronisława Malinowskiego w całej Polsce – obecnie 15 polskich szkół funkcjonuje pod Jego patronatem.

Po śmierci został uhonorowany nagrodą Fair Play, medalem zasługi dla miasta Grudziądza, a także Złotymi Kolcami, tytułem Honorowego Mistrza Sportu oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Bronisław Malinowski zginął w wypadku samochodowym 27 września 1981 roku, na moście w Grudziądzu, który obecnie nosi Jego imię.

Brat sportowca i jednocześnie prezydent Grudziądza, Robert Malinowski wspomina:  

Bronka cechowała przede wszystkim wytrwałość i dyscyplina w realizacji postawionych przed sobą celów. Trzeba podkreślić, że w jego przygotowaniach nie było mowy o żadnej odskoczni w lewo czy prawo. Mam tu na myśli różne propozycje startów, które Bronek otrzymywał od menedżerów z Francji czy Anglii. Ponieważ nie miał wcześniej nic takiego zaplanowanego, odmawiał świadomie często rezygnując z dochodu, który wiązał się z dodatkowym startem. Dla niego postawiony przed sobą cel był ważniejszy od pieniędzy, które mógł zarobić. Mogę śmiało powiedzieć, że u Bronka było widać dominację rozumu nad bieżącymi sprawami.

Źródło: www.torun.gazeta.pl, www.wikipedia.pl, 

Fot. autorstwa AlexKazakhov, udostępnione na www.wikipedia.pl 17.06.2007.

Powrót